1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
9

Question 12

Mathematics
1 answer:
Anestetic [448]3 years ago
4 0
40 kilometers I think
You might be interested in
Sally's pet grooming business charges $5 per cat and $10 per dog for a pet bath. She earned $550 for pet baths last month. If 20
Minchanka [31]

Answer:

45 dogs

Step-by-step explanation:

so she has $550 and she did 20 cats and it costs $5 per cat and 5 x 20 is $100 and $550 - $100 = 450 and 450 divided by 10 ( because it's $10 per dog) is 45.

8 0
3 years ago
PLZ ANSWER THIS ITS DUE TODAY I WILL GIVE BRAINLEST!!!!
Sever21 [200]

Answer:

In many instances, the lyrics to folk songs came from existing nursery rhymes or poems, and some of the nursery rhymes had variations, depending on region or time. Thus, these folk songs may have lyrics that are slightly different from those you are familiar with.

Therefore, in my opinion, I think that Nursery songs can be considered folk music.

Im so so so so sorry if this is wrong or not the answer you were looking for. i truly am. hopefully this will be good

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZZ ANSWER :(-!!!!!!<br> |<br> |<br> |<br> v
elixir [45]

Answer: 1400

Step-by-step explanation: you add 40 and 30 then you times it by 20 because it said " what is the area of the part that's painted blue" it's trying to throw you off by having  the other numbers by the window and the door.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The attic shown is a triangular prism. Insulation will be placed inside the walls, not including the floor. Find the surface are
maria [59]

Answer:

1,125\ ft^{2}

Step-by-step explanation:

we know that

The surface area of the triangular prism that will be covered with insulation is equal to the area of the two triangular faces plus the two lateral rectangular faces

so

SA=2[\frac{1}{2}(15)(15)]+2[(30)(15)]= 1,125\ ft^{2}

3 0
4 years ago
Annie paid $7.98 for a six-pack of bottled iced tea. What is the unit price for the iced tea.
navik [9.2K]

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

7.98 divided by 6 = 1.33

6 goes into 7  once then 7-6= 1 bring down the 9. 6 goes in 19 3 times 19-18=1 bring the 8 down then 6 goes into 18 3 times.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x) = 2x - 6, which of these is the inverse of f(x)?
    15·1 answer
  • How do i find the cost of an item after a discount?
    5·2 answers
  • What type of angle is mabc=170
    6·1 answer
  • -9 =5.2 + d Equations
    11·1 answer
  • What is the point (4,7) after a rotation of 90 counterclockwise about the origin.
    6·2 answers
  • What percentage of the data values falls between the values of 27 and 45 in the data set shown?
    12·2 answers
  • A woman drives a distance of 40km to work each day and her average speed for the journey is written as x km/h. If she increase h
    12·1 answer
  • Right answer gets brainlist
    11·1 answer
  • Can someone help it’s for a test
    13·2 answers
  • Lập bảng biến thiên và tìm tập giá trị của y=2x-4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!