1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sophie [7]
2 years ago
10

If a company is given credit terms of 2/10, n/30, it should________.

Business
1 answer:
diamong [38]2 years ago
6 0

Answer:

(A) pay within the discount period and recognize a savings.

Explanation:

The given credit terms of 2/10, n/30 means

If the payment is paid within 10 days so 2% discount is given and the total credit period given is 30 days

Suppose we take an example

A buys the merchandise of goods from B for $10,000 on April 1. The payment is doe by A on April 7

So, the net payment is

= $10,000 - $10,000 × 2%

= $10,000 - $200

= $9,800

The $200 shows the discount which A avails and termed as a savings

You might be interested in
Folsom Fashions sells a line of women's dresses. Folsom's performance report for November is shown below. (CMA adapted)
agasfer [191]

Answer:

(1) $20,000 U

(2) $15,000 U

Explanation:

(1) Effect of the sales quantity variance on the contribution margin for November:

= (Budget dresses sold - Actual dresses sold) × (Budgeted contribution margin ÷ Budgeted dresses sold)

= (6,000 - 5,000) × (120,000 ÷ 6,000)

= $20,000  unfavorable

(2) Sales price variance for November:

= [(Budgeted sales ÷ Budget dresses sold) - (Actual sales ÷ Actual dresses sold)] × Actual dresses sold

= [(300,000 ÷ 6,000) - (235,000 ÷ 5000)] × 5000

= $15,000  unfavorable

3 0
3 years ago
A general rule in investing is to buy high, sell high<br><br> 1) true<br> 2) false
Otrada [13]

Answer:

Im pretty sure the answer is false

Explanation:

this is because when investing you want to get as much money as possible so you would buy it super cheap and sell it high

3 0
3 years ago
Exercise 7-6 (Algo) Cash discounts; the gross method [LO7-3] Harwell Company manufactures automobile tires. On July 15, 2021, th
babymother [125]

Answer and Explanation:

1. Journal Entries

July 15                    Accounts Receivable                             $66,000

                                                Sale Revenue                                    $66,000

July 23                   Cash                                                          $64,680

                              Sales discount                                            1320

                                           Accounts Receivable                              66,000

2. Journal Entries

July 15                     Accounts Receivable                             $66,000

                                                Sale Revenue                                    $66,000

August 15                   Cash                                                          $66,000

                                           Accounts Receivable                              66,000

5 0
3 years ago
Pet Toys Inc. has four customers. Details on revenues and expenses are presented below. Customer A Customer B Customer C Custome
natali 33 [55]

Answer:

a. Customer A.

Explanation:

operating profit = EBIT

in this case, the company allocates fixed operating costs equally, which is incorrect since the sales volumes are very different. Fixed operating costs should be allocated proportional to the amount of units sold:

total fixed operating costs = ($30,000 x 4) + ($20,000 x 4) + ($10,000 x 4) = $240,000

total sales = 10,000 + 20,000 + 35,000 + 50,000 = 115,000 units

fixed operating costs per unit = $240,000 / 115,000 = $2.08696 per unit

                                               A                B                   C                D

units sold                        10,000         20,000        35,000        50,000

sales                               $100,000     $150,000    $200,000   $250,000

total variable costs        $75,000       $105,000    $125,000    $155,000

allocated fixed costs     $20,869       $41,739       $73,044       $104,348

EBIT per customer         $4,131            $3,261        $1,956         -$9,348

EBIT per unit                   $0.41            $0.16           $0.06          -$0.19

Since customer A's EBIT per unit sold is higher, then it is the client with the highest customer level operating profit per unit sold.

3 0
3 years ago
Lowell Corporation paid $80,000 to acquire all of Boston Company's net assets. Boston reported assets with a book value of $60,0
Pavel [41]

Answer:

Lowell Corporation

The amount that will be recorded as goodwill by Lowell Corporation to record its investment in Boston is:

= $5,000.

Explanation:

a) Data and Calculations:

Investment in Boston Company = $83,000

Fair value of assets = $98,000

Fair value of liabilities  23,000

Net value of assets = $75,000

Goodwill = $5,000 ($80,000 - $75,000)

b) Acquired Goodwill is the difference between the cost of purchasing Boston Company ($80,000) and the net identifiable assets of Boston Company ($75,000).  The net identifiable assets are calculated by subtracting the fair value of the liabilities from the fair value of the assets.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following statements is false? A) Battery acid cannot be neutralized B) Batteries should never be stored on metal t
    8·1 answer
  • Bryon operates a consulting business and he usually works alone. However, during the summer Bryon will sometimes hire undergradu
    13·1 answer
  • Why would an American company downplay its American origin while operating in another country?
    13·1 answer
  • For each of the following entities, identify if the entity would be governed by GASB standards by selecting a "G", FASB standard
    5·1 answer
  • Which amendment to the constitution legalized income tax?
    14·1 answer
  • As project manager, Gabriella has discovered a major problem that could affect the remainder of the project.
    5·1 answer
  • Tip Top Corp. produces a product that requires 14 standard gallons per unit. The standard price is $6.00 per gallon. If 3,500 un
    14·1 answer
  • A $25,000 bank loan is to be repaid in equal yearly payments of $2745 over 15 yr at an effective annual interest rate of 7%. The
    12·1 answer
  • What is least likely and most likely to do ?
    7·1 answer
  • Assessing how customers in the target market evaluate price is the _______ stage in the pricing process.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!