Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer:
x=12.5
Step-by-step explanation:
0.7x times (-1.4)=-3.5
-0.28x=-3.5 (divide both sides)
Ans:12.5
Total number of volunteer students for a committee = 7
Number of committee = 5
Number of ways of selecting the committee from the 7 volunteers = 7C5 = 7!/(5!*2!) = 21 ways.
There are 21 ways in which the 5-committee member can be selected from the 7 volunteers.
Do six multiply fifteen which equals to 90
Answer:
$2598.80
Step-by-step explanation:
49 at $12.80 per ticket = $627.20
106 at $18.60 per ticket = $1971.60
Total = $2598.80