1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
3 years ago
6

I need alot of help figuring out this problemm TRIG HW​

Mathematics
1 answer:
leva [86]3 years ago
6 0

Answer:

x = 15

y = 15√3

Step-by-step explanation:

This is a special right triangle with angle measures 30° 60° 90°

The side lengths should be x 2x x√3

If the measure of hypotenuse 30 then the side length that sees 30° should be half of it so x = 15 and y = 15√3

You might be interested in
240 projects in 15 days =<br> projects per day
soldi70 [24.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

240/15 is 16 projects per day

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
4(2-6x) = -80<br> pls help me
Angelina_Jolie [31]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats 8 more than the product of X and 8
Akimi4 [234]

Answer:

8X +8

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
A tour bus travels 2,160 miles in 36 hours.what is the average distance the bus travels in one hour?
kupik [55]
2160/36 = 60 miles in one hour
7 0
4 years ago
Item 14
dsp73

Answer:

13/21

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I dont know how to answer this 19=n/3-8
    7·1 answer
  • A library checked out 52 books. 24 are fiction books what is the ratio for fiction to non fiction books. Please show how it is d
    12·1 answer
  • What is the solution of the equation? 2^5 sqrt (x+6)^3 +3 =19
    7·2 answers
  • 3(d-2) what answer do not match this answer.
    5·1 answer
  • Simplify: 1/4-1/5+ -3/4+1/8 A23/40 B-5/8 C 1/20 D 3/16
    9·2 answers
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • Find the surface area and volume of the figure. Round to the nearest tenth.
    14·1 answer
  • An item on sale costs 85% of the original price. The original price was $57. What is the answer?
    15·1 answer
  • What is the purpose?<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5C%5C%20" id="TexFormula1" title=" \\ " alt=" \\ " align="absm
    10·2 answers
  • -3.4, 3.1, -3.42, 3.38<br> Order from least to greatest
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!