Answer: 5
Step-by-step explanation:
A2 plus B2 = C2
Answer:
A has the highest unit price
Step-by-step explanation:
To find unit prices/rates, you have to divide the price by the ounces.
So; $3.10/20 = 0.16
$3.95/32 = 0.12
$5.45/48 = 0.11
Hope this helps!
Step-by-step explanation:
Hello there!
Just divide 350 by 40, and find the full percentage by multiplying it by 100.
$350/40=8.75
$8.75*100=$875
:)
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>A triangular pyramid</u> has <u>6</u> edges, <u>4</u> vertices, and <u>1</u> base
Answer:
Part A) The area total of the design is 
Part B) The total area of the four large shaded triangles is 
Part C) The cost to purchase the material to make the triangles for the quilt will be 
Step-by-step explanation:
Part A) Find the area total of the design
The area total of the design is a square
so
To find the length side of the square design multiply the number of squares by 3 in



Part B) Find the total area of the four large shaded triangles
the area of the four large triangles is equal to
![A=4[\frac{1}{2}(b)(h)]](https://tex.z-dn.net/?f=A%3D4%5B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%28b%29%28h%29%5D)
we have that


substitute
![A=4[\frac{1}{2}(6)(6)]=72\ in^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=A%3D4%5B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%286%29%286%29%5D%3D72%5C%20in%5E%7B2%7D)
Part C) How much will it cost to purchase the material to make the triangles for the quilt ?
To find the cost multiply the area of each design of four large triangles by 30 and then multiply by $0.08 per square inch
The cost is equal to
