1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
CaHeK987 [17]
3 years ago
8

What does this transformation say to do?

Mathematics
1 answer:
vitfil [10]3 years ago
4 0

D. Slide Up 4

the x is for left and right, the y in for up and down. positive means up or right, negative means down or left.

You might be interested in
I will give brainliest to right answer
gavmur [86]

Answer:

Is it A???

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
PLS HELP MATHH ILL GIVE BRAINLIEST, 5-6TH GRADE MATH
adell [148]

Answer:

It is 9

Step-by-step explanation:

The outlier is the data point that differs significantly from other observations.

7 0
2 years ago
Help me with graphing pls
blsea [12.9K]
Graphing what? there isn’t a picture
7 0
3 years ago
Which statement correctly explains the chart?
makvit [3.9K]

The chart shows a production possibilities schedule for Sabrina’s Soccer.

Combination: Soccer balls: Soccer nets:

A 10 0

B 8 1

C 6 2

D 4 3

E 2 4

F 0 5

Which statement correctly explains the chart?

A. The opportunity cost of producing one soccer net is eight soccer balls.

B. The opportunity cost of producing two soccer nets is two soccer balls.

C. The opportunity cost of producing two soccer balls is one soccer net.

D. The opportunity cost of producing four soccer balls is three soccer nets.

The opportunity cost of producing two soccer balls is one soccer net.

Answer: Option 3

<u>Explanation:</u>

Opportunity cost is when a particular option is chosen from the alternatives given, the opportunity cost is the cost incurred by not enjoying the benefit associated with the best alternative choice.

The problem of the opportunity cost occurs because the resources given in the economy are limited in availability and there fore because of that there has to be some choices that are to be made among the alternatives given in the economy.

In this example it shows that for producing two soccer balls, the opportunity cost is one soccer net.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
s2008m [1.1K]

Answer:

$9.75

Step-by-step explanation:

To get from 4 to a dozen, you have to multiply by 3.

3.25 x 3 = 9.75

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a trivia contest, players from teams and work together to earn as many points as possible for their team. Each team can have
    13·1 answer
  • Leila and jo are two of the partners in a business. Leila makes $3 in profits for every $4 that jo makes. If their total profit
    5·2 answers
  • I NEED HELP PLEASE!!!!!!!
    5·2 answers
  • HIIIIIIII <br><br><br> HELP ASAP AND PLEASE SHOW WORK
    10·2 answers
  • Find the square meters
    7·1 answer
  • Describe the end behavior of the graph of the function
    6·1 answer
  • Help please not sure about it!
    9·1 answer
  • I uploaded the files.
    6·1 answer
  • Equivalent expression of 9(r + r + r+ r)
    14·1 answer
  • What’s the center of the <br> Circle
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!