1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
2 years ago
10

Can someone explain to me

Mathematics
2 answers:
Ludmilka [50]2 years ago
5 0
Here's an example of a piecewise function that has three parts, where your choice of parts depends upon the input, x.  If you order 57 shirts, you must use the "14x + 20" part of this function, because 57>50.  Subst. 57 for x in "14x+20."  You'll get 14*57 + 20, or $818.

What's the total cost of ordering 17 shirts?  Note that 17 lies in the interval 0≤x<25.  Therefore you use ONLY the "17x+20" part of the function:

17(17)+ 20 = $309.

32 shirts:  32 is in the second interval, so evaluate "15.80x+20."
We get:  15.80(32)+20 = $525.60 (answer)
Papessa [141]2 years ago
3 0
You plug the x value into whichever function it applies to. X represents the number of shirts ordered. So for example, the first question asks the total cost if you order 57 shirts. Look at the piecewise function. If says is x>50 (or equal), you use the equation 14x + 20. 57 is greater than 50 so plug it into the equation. (14)(57) + 20 = 818. You should be able to do the rest now. If you have any more questions, you can ask.
You might be interested in
What is 13/16 simplified?​
stellarik [79]

Answer:

13/16

Step-by-step explanation:

13 is a prime number and 16 is not a multiple of 13 so this is as simple as the fraction gets

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cyclist averages 18.5 miles per hour. how many minutes will it take for him to complete a 125 kilometer race?
rjkz [21]
step 1
convert miles to km
1 mile is-----> 1.60934 km
18.5 miles/hour-----> 18.5*1.60934=29.77 km/hour

step 2
convert km/hour to km/minutes
29.77 km/hour--------> 29.77/60----> 0.4962 km/minutes

step 3
by proportion
0.4962 km/1 minutes=125 km/x minutes
0.4962 km----------> 1 minute
125 km-------------> x

x=125/0.4962----> x=251.91 minutes---------> x=251.9 minutes

the answer is
251.9 minutes

Alternative Method

step 1
convert km to miles
1 km is-----> 0.621371 miles
125 km-----> 125*0.621371--->77.67 miles

step 2
convert miles/hour to miles/minutes
18.5 km/hour--------> 18.5/60----> 0.3083 miles/minutes

step 3
by proportion
0.3083 miles/1 minutes=77.67 miles/x minutes
0.3083 miles----------> 1 minute
77.67 miles-------------> x

x=77.67/0.3083----> x=251.9 minutes

6 0
3 years ago
What is the population density of the US if the area of the United States is 4,000 square miles?
scoray [572]

Answer:

82050 people/mi^2

Step-by-step explanation:

The population of the US is 328.2 million people and the area of the US is 4000 mi^2 as given. The population density is found by (population)/(area), so we input our values in:

Population density = 328, 200, 000/4000 = 82050 people/mi^2

I hope this helps! :)

7 0
2 years ago
If a pillow is .05 in centimeters how much will it be in meters
nikklg [1K]
The relationship between cm and m is
  1 cm = 0.01 m
Multiply this equation by 0.05 to get the value you want.
  0.05 cm = 0.0005 m
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph shows the solution to the inequality Negative 3 x minus 7 less-than 20
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

A number line goes from negative 10 to positive 10. An open circle appears at negative 9. The number line is shaded from negative 9 through positive 10.

Step-by-step explanation:

we have

-3x-7

Solve for x

Adds 7 both sides

-3x

-3x

Divide by -3 both sides

Remember that

When you multiply or divide both sides of an inequality by a negative number, you must reverse the inequality symbol

so

x> 27/(-3)\\x>-9

The solution is the interval (-9,∞)

therefore

A number line goes from negative 10 to positive 10. An open circle appears at negative 9. The number line is shaded from negative 9 through positive 10.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is a better buy: 3 pounds for $3.87 or 5 pounds for $6.65?
    13·2 answers
  • Sarah claims that when you divide, the number you are dividing always gets smaller. John says this is not true. Who is correct?
    12·1 answer
  • What was the date of when the "Little Rock Nine" students entered a white public school?
    10·2 answers
  • Simplify: 9(a + b) + 4(3a + 2b)<br> A) 13a 13b <br> B) 21a + 17b <br> C) 21a + 2b <br> D) 38ab
    10·2 answers
  • 15 is 10 % of what number
    15·1 answer
  • Will give brainleist PLEASE HELP ASAP<br> Sorry if it’s a bit blurry
    9·2 answers
  • What’s the slope ? please help , due in 20 min.
    11·1 answer
  • M
    8·1 answer
  • HELPPPPPP?????????????????,,,,,,,????
    11·2 answers
  • 5. A family spends T 600.00 a day for food which is 40% of the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!