1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
2 years ago
5

I need help with this????

Mathematics
1 answer:
Mars2501 [29]2 years ago
3 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

X is either larger than -1 or smaller than 3 which is demonstrated in the equation in option A

You might be interested in
20 POINTSS!! Choose the fraction(s) equivalent to the given fraction. -1/7 Select all that apply A. -1/7 B. 1/-7 C. 1/7 D. -1/-7
sladkih [1.3K]

Answer:

A and B.

Step-by-step explanation:

So we want to select the fractions that equal -1/7.

Let's go through each of the answer choices.

A)

A is -1/7, the exact same.

A is correct.

B)

B is 1/-7.

We can move the negative to the top.

So, 1/-7 is equivalent to -1/7.

B is also correct.

C)

C is 1/7

There are no negatives whatsoever.

C is not correct.

D)

We have -1/-7.

Again, move the negative to the top. We will have:

-(-1)/7

The two negatives cancel:

=1/7.

So, D is not correct.

Our answers are A and B.

5 0
3 years ago
7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
Alexandra [31]

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

You are trying to find what's the price per ounce which is the unit rate to find that out you.You first make a fraction then if it's money put it in the numerator ALWAYS and the 7 in the donomenater then make another fraction put 1 in the donomenater since you are trying to find the unit rate then you think 7 divided by what equals 1 and the answer is 7 because 7 divided by 7 equals 1 so now you know what to divide to 10.08 it's 7 so 10.08 divided by 7 equals 1.44.So the price per ounce is $1.44

6 0
3 years ago
Can someone answer this question please please help me I really need it if it’s correct I will mark you brainliest .
Allisa [31]

Answer:

We divided the figure into 1 triangle and 2 rectangles.

Adding up the area of them, we get the total area:

A = 14 x (10 + 8 + 12 - 16)/2 + 8 x 5 + 6 x (12 + 8)

   = 258 (yd2)

Hope this helps!

:)

5 0
2 years ago
The local office supply store charges $0.08 per page to make photocopies. Lionel paid $20.00 for a set of copies. How many pages
Ivanshal [37]
Lionel had 250 pages copied

This is because 20/.08=250.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
31.75 as a improper and mixed fraction
Aleksandr [31]
31.75 as an improper fraction is 127/4. The mixed number fraction is 31 3/4.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area of the sector bound by the center of the circle and in the circle below? (1 point). . . Select one:. a. 9.42 ft
    7·1 answer
  • Find the height, H, of the triangle shown
    13·1 answer
  • Pls answer. will mark as branliest
    6·2 answers
  • Steve is training for a marathon. He has run the following distances so far this week: 5 miles, 8.5 miles, 3.5 miles and 9 miles
    14·1 answer
  • Consider the following equation.
    12·2 answers
  • 100 POINTS Which statement is true about the residual plot below?
    7·2 answers
  • A number line contains points Q, R, S, and T. Point Q is on the coordinate 4, R is on the coordinate 8, S is on the coordinate 9
    13·1 answer
  • The product of the third and the sixth terms of an arithmetic sequence is 406. The
    10·1 answer
  • A group of friends eat at​ Jae's cafe. They have an online coupon. The costs of their main​ courses, before applying the​ coupon
    13·1 answer
  • ( i will give brainlist ) please help is the following equation linear, quadratic, exponential or none of these?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!