1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
5

$8.07 is 30% of what number?

Mathematics
2 answers:
Westkost [7]3 years ago
4 0

Answer:

$26.9

Step-by-step explanation:

30/100 * x = $8.07

30x=807

divide both sides by 30

therefore

x =$26.9

Ber [7]3 years ago
3 0

Answer:

$11.53

Step-by-step explanation:

Hope i helped :)

You might be interested in
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all
Kipish [7]

Answer:

y=1/4x−6

Step-by-step explanation:

Write in slope-intercept form, y = m x + b .

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The ratio of angles angles A:B:C is 5:4:3 . find measure of angle A and B And C
mr Goodwill [35]

Answer:

A=75

B=60

C=45

Step-by-step explanation:

5+4+3=12

every triangle is equal to 180 so we divide

180/12=15

then we multiply each angle by 15

5*15

4*15

and 3*15

don't forget to check your work by adding the answers together to get 180

8 0
3 years ago
If you spend 7 hours a day sleeping what fraction of the day are you asleep?
Viktor [21]

Answer:

7/24

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lin is baking cakes. Each cake needs 34 cup of brown sugar, and Lin uses 412 cups of brown sugar for the entire batch of cakes.
Zanzabum

Answer:

12

Step-by-step explanation:

412 ÷ 34 = 12.1176...

Round down to 12 cakes

5 0
3 years ago
Find the equation of the line passing theough the points (8,-16) and (1,5)
Inessa [10]
The equation is -3Y-X+30=0
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A line has a slope of –3/2 and has a y-intercept of 3. What is the x-intercept of the line?
    5·2 answers
  • A 90 oz. bottle of shampoo is sold for $18.95. What is the price per ounce
    13·1 answer
  • Aleta’s puppy gained 3/8 pound each week for 4weeks . Although, how much weight did the puppy gain during 4 weeks
    14·1 answer
  • (Y-1/4)-(y-4/5)=(y+4/10)-1
    6·2 answers
  • What do I do in the right side column
    7·2 answers
  • Company a rents trucks for a down payment of $24 and $3 for each hour the truck is used. Company b charges $18 for a down paymen
    15·1 answer
  • Giving brainlist to whoever answers
    5·2 answers
  • If m 24 is 53°, what is the m26?
    5·1 answer
  • Slope-intercept form?just reviewing but I just need a bit of a refreshment
    5·1 answer
  • Consider this figure. 11 1/2 in 10 in 20 in​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!