1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zanzabum
3 years ago
13

A 90 oz. bottle of shampoo is sold for $18.95. What is the price per ounce

Mathematics
1 answer:
Veseljchak [2.6K]3 years ago
4 0

This sets up as a very commonly  used proportion.

90 oz / 18.95 = 1 oz / x             Cross multiply

90 x = 18.95                              Divide by 90

x = 18.95 / 90

x = 0.21 dollars or 21 cents.

So each ounce of shampoo costs 0.21 dollars or 21 cents.

This is a very handy way to check best deals. Stores have trained us for years to believe that the more we buy of a brand, the better the price. It isn't always true. Sometimes buying the  smaller quantity is the better deal. There is only one way to be sure and that's to do a proportion like this one.

Try this is an example. The same company makes a smaller container of shampoo of 45 oz for 9.15. How much is 1 oz and which is the better deal? You should get 0.20333 dollars so this is marginally (just) the better deal.

You might be interested in
BRAINLIEST TO CORRECT QUICKLY
AfilCa [17]

Answer:

6 and 3 over 4 is greater than -3 and 1 over 4

Step-by-step explanation:

one is negative the other is positive

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car costs $9,000. If Mr.Smith has saved 20% of this amount, how much did he save?
olga2289 [7]

Answer:

the answer for your question would be 1800

Step-by-step explanation:

you multiply 9000 times by .20

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseeee help meeeeeee
Maslowich
That my dear your answer would be 16 degrees hope this helped
5 0
3 years ago
Jason is traveling by car from his home to his office. He has gone 3.5 miles so far. From this point on, he can cover 100 miles
Elden [556K]
First the equation needs to be set to "y" to find the total amount of miles traveled:
y=
Then you know he has already gone 3.5, this is a constant and can be added to the graph immediately
y=3.5
Then you know every two hours he can cover 100 miles, which means 50 miles per hour or 50 per x, so add 50x to 3.5 to show that he will go 3.5 miles plus 50 miles for every hour he is traveling.
y=3.5+50x
7 0
3 years ago
If clocks read 300pm on the -5 time zone, what time do the clocks read in the -2 time zone
gayaneshka [121]

It will read 6:00pm on -2 time zone.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What type of angle is formed when the radius and a tangent intersect at the points of tangency?
    15·1 answer
  • Start time 6:57pm elasped time 47 min
    9·1 answer
  • At the nursery, the ratio of red flowers to yellow flowers is 5:4. If there are 28 yellow flowers, how many red flowers are ther
    9·1 answer
  • What is the solution to this inequality x/10+6>8
    12·2 answers
  • Write the equation in point slope form of the line that passes through the given point with the given slope (4,-11);m=3/4
    10·1 answer
  • Wirk out the values of 5x-2y when x=-2 and y = -2
    9·1 answer
  • A jewelry box has a volume of 14 cubic inches. The area is 7 square inches. What is the height of the jewelry box.
    9·1 answer
  • For a scavenger hunt, Jim's mom distributed a bag of 875 jelly beans evenly into 25 plastic containers and hid them around the
    6·1 answer
  • David is deciding between two parking garages. Garage A charges an initial fee of $7 to park plus $3 per hour. Garage B charges
    8·2 answers
  • Can someone try to help?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!