1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
11

In file, please answer with prooooooof :D

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]3 years ago
6 0

Answer:

B. 128 square centimeters

Step-by-step explanation:

So first make the top triangle part its own figure. By using information provided you can figure out the height of the triangle would be 3 by subtracting 11 from 14. Take 3 multiply it by the base and then 1/2 to get 18. Then find the area of the rectangle which would be 10 times 11 which is 110. Add the areas of the two parts, 110 and 18 to get 128.

You might be interested in
The formula f(x + 1) = Two-thirds(f(x)) defines a geometric sequence where f(1) = 18. Which explicit formula can be used to mode
astraxan [27]

Answer:

The explicit formula is Tn = 18[(2/3)^(n-1)]

Where n is the term we are looking for

Step-by-step explanation:

Here, we want to get an explicit formula to model the equation

Now, F(2) = 2/3 * f1 = 2/3 * 18 = 12

F(3) = 2/3 * f(2) = 2/3 * 12 = 8

F(4) = 2/3 * F(3) = 2/3 * 8 = 16/3

F(5) = 2/3 * 16/3 = 32/9

Thus, seeing how the equations are progressing, we can definitely see a pattern.

That is Tn = (2/3)^(n-1)(18)

7 0
3 years ago
Which of the following represents a function?
N76 [4]

Answer:

1 i koow

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
PLEASE HELP
iren [92.7K]
After plotting the data from the table, with the number of times sick per year as a function of the number of apples eaten per week, I can conclude that there is no definite correlation between the two variables. This is because the data points do not have a good fit with any trend, meaning the R-squared value is low. Thus, the number of apples eaten per week has no significant effect on the number of times the people listed get sick per year.  
6 0
3 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which function in vertex form is equivalent to f(x) = 4 + x2 – 2x?
blondinia [14]
X^2 - 2x + 4
= (x - 1)^2 - 1 + 4
= (x - 1)^2  + 3
9 0
3 years ago
Other questions:
  • Is this concave or convex or neither? (am I right?)
    12·1 answer
  • Which is different? Find "both" answers.​
    8·2 answers
  • Expresa en lenguaje algebraico la expresión: Dimensiones de un rectángulo en el que su largo tiene 6 metros más que el ancho.
    5·1 answer
  • MATH HELP 50 POINTS
    10·2 answers
  • Which information is necessary to solve this story problem? Sam had a total of 14 people at his skating party. The party lasted
    15·1 answer
  • the total number of candy bars meghan sold was 124 candy bars. 84 of the candy bars sold were sold on her last day of selling. w
    7·1 answer
  • -7(x + 9) = 9(x - 5) - 14x Solve for x. SHOW WORK.
    14·2 answers
  • If there are 4 trucks for every 5 animals, then how many trucks would there be if there were 20 animals?
    8·2 answers
  • Pls help me with this
    15·2 answers
  • F(x) = x/2 - 3 and g(x) = 3x² + x − 6, find (f+ g)(x)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!