1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Degger [83]
3 years ago
5

Jasper wants to buy a video game that costs $35. He has $10.50, and his weekly allowance is $5. If w represents the number of we

eks, which statement below shows how many weeks Jasper must save his allowance before he can afford the game?
Mathematics
2 answers:
Ksju [112]3 years ago
6 0

Answer:

He would have to wait for 5 weeks

Step-by-step explanation:

$5 x $5 = $25

$25 + $10.50 = $35.50

HACTEHA [7]3 years ago
4 0

Answer:5 weeks

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Hey need some help with this problem, its trigonometry with right triangles using SohCahToa if you can give me a hand it would b
Firlakuza [10]

For the given triangle, the value of x equals 30.9892 units.

Step-by-step explanation:

Step 1:

In the triangle, the angle is 40°, the opposite side has a length of 26 units, the adjacent side has a length of x units while the hypotenuse is not given.

To determine the value of x, we determine the value of the tan of the given triangle.

To calculate the tan of angle A we divide the opposite side's length by the the adjacent side's length.

tan A = \frac{oppositeside}{adjacent side}.

Step 2:

The length of the opposite side = 26 units.

The length of the adjacent side = x units.

tan A = \frac{oppositeside}{adjacent side}, tan 40 = 0.8390, tan A = \frac{26}{x} .

0.8390 = \frac{26}{x} , x = \frac{26}{0.8390} = 30.9892.

So x measures 30.9892 units.

6 0
3 years ago
Which of the following equations is equivalent to −6x+2y=24?
s344n2d4d5 [400]

Answer:

The choice three ;

y = 3x + 12

Step-by-step explanation:

- 6x + 2y = 24 \\ 2y = 24 + 6x \\ \\ y = \frac{24 + 6x}{2}   \\  \\ y =  \frac{24}{2}  +  \frac{6x}{2}  \\  \\ y = 12 + 3x

3 0
2 years ago
What is csc of angle b<br> reduce fractional answer to lowest terms
Evgen [1.6K]

Answer: about61

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate.<br><br> {3−[−4−(6+2)]}⋅(−5)<br><br> A−75<br><br> B−57<br><br> C−15<br><br> D−9
Nady [450]

Step-by-step explanation:

please mark me as brainlest

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hi I just really need help on this
Komok [63]

Answer:

3. 9 free throws. Proportion: 9/15

4. 18 free throws. Proportion: 18/24

Step-by-step explanation:

Multiply the number of free throws by the decimal of the percentage:

15*60%=15*.60=9

18*75%=18*.75=18.

The proportion is the number of free throws made over the total number of free throws attempted.

Hope this helps! :)

Be sure to give me the brainliest answer, and add me on snap,@ metro013103, I do homework and give answers on there. :P

4 0
2 years ago
Other questions:
  • the two longer sides of a triangle measure 22 units and 29 units .which of the following is a possible length of the shorter sid
    6·1 answer
  • On a map, 1 in. represents 12 mi. Two cities are 6 1/2in. apart on the map.
    5·2 answers
  • Help do I need to measure what's on the paper or measure a real object ???
    15·1 answer
  • The length of a rectangle is twice its width. if the area of the rectangle is 200 yd2 , find its perimeter.
    5·2 answers
  • PLEASE HELPPPPPPLPPPPPPPP
    8·1 answer
  • Keith has $500 in his savings account at the beginning of the summer. He
    9·2 answers
  • Jan walked 3 ½ miles in ¾ hours.<br> what is the unit rate?
    10·2 answers
  • A 100g packet of tea costs £4.16.
    14·1 answer
  • She has $10.00 to spend. Apples cost $0.26 each and oranges cost $0.38 each. If Samantha can only buy apples, how many apples ca
    12·2 answers
  • 28 first graders and 12 other students attended a school assembly what percentage of the students at the assembly were first gra
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!