1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
6

9. A line passes through (2, –1) and (8, 4). a. Write an equation for the line in point-slope form. b. Rewrite the equation in s

tandard form using integers.
Mathematics
1 answer:
babunello [35]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(4+1)/(8-2)= 5/6

y + 1 = 5/6(x - 2)

y + 1 = 5/6x - 5/3

y + 3/3 = 5/6x - 5/3

y = 5/6x - 8/3

6(y = 5/6x - 8/3)

6y = 5x - 16

-5x + 6y = -16

You might be interested in
So what is 1.025 as a percent?
svlad2 [7]

Answer:

1.025%

Step-by-step explanation:

1.025 / 100 = 1.025%

Hope this helps

8 0
3 years ago
Find the vertex f(x)=2(x+1)(x-5)
Eddi Din [679]
I hope i’m correct. Hope this helps!

3 0
3 years ago
11. Through (5,2) perpendicular to 5x+y=-3
Ugo [173]
So what is question sjsuxbbdeifn d
4 0
3 years ago
The table shows the number of hours that a grouped of students spent studying for the SAT during their first week of preparation
Sonbull [250]
I just did this same question, so heres the answer.

Mean-18.3
Median- 19
Mode- 14
Range-9
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve using substitution for x and y 5x+y=16 <br> y=2-3x
valentina_108 [34]

Answer:

X = 7   Y = -19

Step-by-step explanation:

If you want to solve this equation by substitution then you have to put the second equation in, so it will look something like this

5x + 1(2-3x)=16

Apply distributive property to solve.

Once you find x, plug it in to find y

To double check your work, you can plug the coordinated values back in

-19 = 2 - 3(7)

-19 = 2-21

This is true, so our solution is correct.

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 2x+4=10 , then x=3
    9·2 answers
  • Which of the following is an arithmetic sequence?
    15·1 answer
  • Admission to fair costs $8.75. Each ride costs &amp;0.50 to ride. You can spend at most $16. Write and solve an inequality to re
    10·1 answer
  • Can someone please help me:)
    13·1 answer
  • The Taylors have recorded their weekly grocery expenses for the past 12 weeks and determined that the mean weekly expense was ​$
    12·1 answer
  • 20 gallon the fuel gauge holds 1/4 only gets 10 gallons,what is the new gas gauge
    7·2 answers
  • 1. Find the circumference of a circle with a radius of 12 cm. Round decimal answer to the
    6·2 answers
  • Seth bought a 12 ounce jar of peanut butter for $ 3.60. What is the unit price?
    9·1 answer
  • Simplify the folllowing: (xy^3 z^4)
    8·2 answers
  • (1/2+2/3)÷2 5/6×15-3 1/7​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!