Hey there!
All we have to do is divide the price ($3.44) by how many pencils there are (8)
$3.44 ÷ 8 = $0.43
So, each pencil costs $0.43
Hope this helps you!
Always remember you are a Work Of Art!
-Nicole :) <3
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
Answer:
Option D: mGE = 190°
Step-by-step explanation:
From the property of angles of secant and tangent lines, we have:
DBG = (mGE - mDG)/2
(That is, the angle in point B is half the difference of the larger arc by the smaller arc defined by the lines)
So, we have that:
58 = (mGE - 74)/2
2*58 = mGE - 74
mGE = 116 + 74 = 190°
So we have that mGE is equal to 190°, correct option: D.
Answer: 2 seconds
Step-by-step explanation:
got it right
Answer:
https://www.caverna.k12.ky.us/userfiles/110/Classes/7142//userfiles/110/my%20files/study%20guide%20answer%20key%20(1).pdf?id=4059
Step-by-step explanation:
copy and past this pdf