1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
8

Create an inequality that represents the verbal description below.

Mathematics
1 answer:
kakasveta [241]3 years ago
8 0

Answer:

10*x > 4x-2

Step-by-step explanation:

Following the instructions we get the above inequality.

You might be interested in
Peanuts are $2 a pound and raisins are $4 a pound. Julian bought a 7 pound mixture of peanuts and raisins for $20. How many poun
Elena-2011 [213]

Answer:

there was 3 pounds of raisins and 4 pounds peanuts.

Step-by-step explanation:

4 times 3 =12 and 2 times 4 = 8. 3+4=7 so 7 pounds. 12+8=20 so $20.

4 0
3 years ago
The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
Ymorist [56]

Answer:

For every can, it would be $1.25.  1 can= $1.25

Step-by-step explanation:

For every 4 cans, it is $5, 4:5

if you divide both sides by 4. it would 1:1.25

So, for every can, it would be $1.25

8 0
3 years ago
Helppp me get this this right
irakobra [83]

Answer:

4^{16}

Step-by-step explanation:

16^{8}=\\16*16*16*16*16*16*16*16=\\4*4*4*4*4*4*4*4*4*4*4*4*4*4*4*4=\\4^{16}

4 0
2 years ago
3 tenths + 4 Tenths = __0.7____ tenths
vovangra [49]

Answer:

7 tenths

Step-by-step explanation:

3 tenths + 4 tenths = 3/10 + 4/10 = 0.3 + 0.4 = 0.7

= 7 tenths

6 0
3 years ago
I really need some help .............
Effectus [21]

Answer:

61

Step-by-step explanation:

add the number of minutes for each day and then divide that number by the number of days

35+60+65+60+85 =305

305 / 5 = 61

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alex read 4 pages in a book in 6 minutes. How long would you expect him to take to read 6 pages at this rate?
    10·1 answer
  • Do the histograms bars touch??? Will mark the brainliest!!
    11·1 answer
  • On the field trip students were split into 5 equal groups. At lunch time 10 students needed to go to the bathroom, while the oth
    13·1 answer
  • Three sevenths of a children's choir are boys. There are 12 boys in the choir.
    9·2 answers
  • I need help on this. Thanks,<br><br> (picture attached)
    10·1 answer
  • 3053.63=πr^2h<br><br> what is h?<br> (the radius of the cylinder is 9 cm)
    14·2 answers
  • What ordered pairs are the solutions of the system of equations shown in the graph below
    13·1 answer
  • A sprinkler is set to water the section of lawn represented by the shaded region in the circle below. which measurement is close
    6·1 answer
  • 4x + y = -1<br> 4x - 3y = 7<br> Solve the simultaneous equation.<br><br> x=__<br> y=__
    9·1 answer
  • Mr. Saslow needs to buy a drink, chips and a sandwich for lunch. He has $15 to spend on his lunch. If
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!