Answer:
Southern states felt betrayed by President Zachary Taylor because he pushed for the 1850 Compromise on slavery, going against what his fellow southerners believed in.
The are 8 blue bicycles, 6 green bicycles, and 4 yellow bicycles and total they equal 18.
Answer:
Part a) The raisins cost $0.8 per ounce
Part b) 1.25 ounces
Step-by-step explanation:
<u><em>The correct question is</em></u>
Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 dollars.
a) How much do raisins cost per ounce?
b) How many ounces of raisins can be bought for $1?
Part a) How much do raisins cost per ounce?
we know that
To find out the unit rate divide the total cost by the total weight
so

therefore
The raisins cost $0.8 per ounce
Part b) How many ounces of raisins can be bought for $1?
we know that
The raisins cost $0.8 per ounce
using proportion
Find out how many ounces of raisins can be bought for $1
Let
x -----> the ounces of raisins
