It is easy <span>for your audience to see what you are describing. Graphs and diagrams help get any point across clearer for mathematics :)</span>
You would have to use the quadratic formula because it’s not a perfect square
Answer:
x ≥-24
Step-by-step explanation:
3 - x/2 ≥ 15
Subtract 3 from each side
3-3 - x/2 ≥ 15-3
-x/2 ≥12
Multiply by -2
-x/2 * -2 ≥12 *-2
x ≥-24
Answer:
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Step-by-step explanation:
To find the unit price we divide the total cost given by the total months given for each contract to find out the cost per month.
$2070/18 months = $115 per month
$1776/12 months = $148 per month
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month