1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
3 years ago
9

Gordon types 2,590 words in 35 minutes. Find the unit rate.

Mathematics
1 answer:
Arada [10]3 years ago
8 0
Unit rate is per 1 minute.
Divide 2590 by 35= 74
74 words per minute
You might be interested in
4 divided by 1/8 = <br> Please I’m taking math inventory lol
Angelina_Jolie [31]
Your answer is 32! 4 divided by 1/8 is 32.
6 0
3 years ago
Ms. Turner is buying deli meat to make sandwiches for a class picnic. She buys 14 pounds of roast beef for $51.10. She also buys
Masja [62]
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb

Answer: Turkey is the LEAST expensive
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tanyss's house has 25 windows. Her brother has washed 22 of the windows. What percent of the windows has her brother washed?
AveGali [126]

Answer:

88

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please can someone help me with INTERIM CHECKPOINT Math problems
gogolik [260]
The answer will be -32
8 0
3 years ago
Which object is 3 1/2 inches loong
Nastasia [14]

Answer:

ur mom

Step-by-step explanation:

expirence and funnes

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A couple of college students frustrated with the current class registration process decide to survey 500 random students on camp
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!! WORTH 10 POINTS!!!
    13·1 answer
  • What is the value of a?
    10·1 answer
  • If the number 38,469 is rounded to the nearest thousand, how many zeros does the rounded number have?
    13·2 answers
  • A system of linear equations has been graphed in the diagram. Determine a reasonable solution for the system of
    12·1 answer
  • Biggg factssss♡♡♡♡lm.aoo​
    13·1 answer
  • 3. You have spent a total of $440 total on your gym membership so far. If the gym charges a
    15·1 answer
  • I need help on thiss
    15·1 answer
  • What type of number is -4?
    5·2 answers
  • The weight, w, of a spring in pounds is given by 0.9 times the square root of the energy, E, stored by the spring in joules. If
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!