1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
leva
[86]
3 years ago
9
Gordon types 2,590 words in 35 minutes. Find the unit rate.
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Arada
[10]
3 years ago
8
0
Unit rate is per 1 minute.
Divide 2590 by 35= 74
74 words per minute
Send
You might be interested in
4 divided by 1/8 = <br> Please I’m taking math inventory lol
Angelina_Jolie [31]
Your answer is 32! 4 divided by 1/8 is 32.
6
0
3 years ago
Ms. Turner is buying deli meat to make sandwiches for a class picnic. She buys 14 pounds of roast beef for $51.10. She also buys
Masja [62]
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
Tanyss's house has 25 windows. Her brother has washed 22 of the windows. What percent of the windows has her brother washed?
AveGali [126]
Answer:
88
Step-by-step explanation:
7
0
3 years ago
Please can someone help me with INTERIM CHECKPOINT Math problems
gogolik [260]
The answer will be -32
8
0
3 years ago
Which object is 3 1/2 inches loong
Nastasia [14]
Answer:
ur mom
Step-by-step explanation:
expirence and funnes
8
0
2 years ago
Other questions:
A couple of college students frustrated with the current class registration process decide to survey 500 random students on camp
12
·
1 answer
PLEASE HELP ME!!!! WORTH 10 POINTS!!!
13
·
1 answer
What is the value of a?
10
·
1 answer
If the number 38,469 is rounded to the nearest thousand, how many zeros does the rounded number have?
13
·
2 answers
A system of linear equations has been graphed in the diagram. Determine a reasonable solution for the system of
12
·
1 answer
Biggg factssss♡♡♡♡lm.aoo
13
·
1 answer
3. You have spent a total of $440 total on your gym membership so far. If the gym charges a
15
·
1 answer
I need help on thiss
15
·
1 answer
What type of number is -4?
5
·
2 answers
The weight, w, of a spring in pounds is given by 0.9 times the square root of the energy, E, stored by the spring in joules. If
9
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!