1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
3 years ago
10

MATH HELPPPPPPPPPPPPPPP

Mathematics
1 answer:
Oliga [24]3 years ago
7 0
This is a piecewise function & the turning point is (-4,2)
You might be interested in
What is one and a half added to three and a half?
mars1129 [50]
One and a half = 1.5
Three and a half = 3.5
1.5 + 3.5 = 5.
6 0
3 years ago
Solve for v: -8(v - 6) + 7 ≤ -7(v + 1)
meriva

Answer:

V is greater than or equal to 62

4 0
3 years ago
A restaurant has square dining tables.they will place table settings on each table so that there is a distance of 2 feet from ea
geniusboy [140]
The perimeter would be 9. 

7 0
3 years ago
Julie has 4/3 cups of flour.She needs 2/5 cups of flour.How will she get the amount.
valentina_108 [34]

Answer:

Step-by-step explanation:

You need to set up a ratio for the original recipe and then use that ratio for the new one.

 

If we need 3 cups of flour for every 4 cups of sugar, we have a 3 c flour/4 c sugar ratio, or 3/4

 

The new ratio is 9 c of flour for ? c of sugar. Those ratios have to be the same, so we set up an equation like this:

 

3/4 = 9/?

 

In order to keep the same ratio, you have to multiply by the same number. Since 3*3 = 9, multiply 4*3 to get your answer.

8 0
3 years ago
(Help)Find the value of X.<br> 15-18
Juliette [100K]

Answer:Tag 30*(2\/3)=x

Step-by-step explanation:

Tag 30*= x/2\/3;

Tag 30*(2\/3)=x

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The chess club plans to sell water bottles to raise $425. They have $175 already. If they sell water bottles for $8 each, at lea
    7·1 answer
  • (5r+7)(5r-7)<br><br> *Multiplying Polynomials
    5·2 answers
  • Dustin is driving his car at speed of 50 kilometres per hour. he going to texas which is located 345 kilometres from his startin
    11·1 answer
  • Estimates the product of 20.21 × 999.801?
    6·1 answer
  • Marilee buys 8 bottles of apple juice for $10.What is the unit price of each bottle
    13·2 answers
  • Help pls helpppp me plssssssssssss
    7·1 answer
  • Brandon left at 2:10 p.m. to walk to the park. It took him 7 minutes to walk there.
    15·2 answers
  • 16. Find the length of the median CD.
    9·1 answer
  • An angle whose measure is degree134° is bisected. What is the measure of each of the two new angles?
    5·1 answer
  • The volume of a cube with sides of length s is given by v = s^3. find the rate of change of the volume with respect to s when s
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!