1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ddd [48]
3 years ago
11

Paul uses the expression 4.2 times 12.3 times 14.6 to determine the cost of tiling the floor of a room that measures 12.3 feet b

y 14.6 feet; each square foot of tile costs $4.20. How many decimal places will be in Paul’s final answer?
one
three
five
eight

Mathematics
2 answers:
Katarina [22]3 years ago
7 0

Answer:

the answer is (B) AKA (Three)

Step-by-step explanation:

chubhunter [2.5K]3 years ago
3 0

Answer:

three

Step-by-step explanation:

4.2 × 12.3 × 14.6 = 754.<u>236</u>

You might be interested in
−2∣3x−7∣=−24 Help Please
erastovalidia [21]

Answer:

-185

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The numbers on this ruler represent centimeters. What is the precision of this ruler? cm What is the greatest possible error for
Leya [2.2K]

Answer:

1)0.1cm

2)0.05cm

3)1.65cm

4)1.75cm

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
suppose that the current canadian dollar to US dollar exchange rate is 0.80 CAD = $1 US and that the U.S. dollar price of an App
Deffense [45]

Answer: 256 CAD

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we simply have to multiply the price in US dollars of the iphone (320) and multiply it by 0.80 ( Canadian dollar to US dollar exchange rate)

Mathematically speaking:

Since:

$1 US = 0.80 CAD  

$320 x0.80 = 256 CAD

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

7 0
3 years ago
The table shows results of an experiment that was replicated.
KiRa [710]

The option that best describes the experiment is accurate and reproducible.

<h3>What option describes the data?</h3>

All the values from the experiment are close in value to the accepted value. This indicates that the experiment is accurate. Two experiments yield the same values. This indicates that the experiment is reproducible.

Here is the table used in answering the question:

Accepted Value: 130

Experiment 1 129

Experiment 2 131

Experiment 3 129

Experiment 4 132

To learn more about experiments, please check: brainly.com/question/14019529

#SPJ1

4 0
2 years ago
PLEASE HELP!!!
pogonyaev

Step-by-step explanation:

Part A:

Let m be the number of mittens and s be the number of scarves. Then we have the inequalities:

s+m\leq 30. <em>This says Nivyana and Ana cannot make more than 30 scarves</em>

50s+25m\geq 1000. <em>This says that</em> <em>Nivyana and Ana have to earn at least $1000.</em>

Part B:

The graph is attached.

Notice that the graphs of the inequalities are solid lines, this just means that the points on these lines included to the solutions of each inequality.

The darker shaded region and the solid lines bounding it, are the solutions to the inequalities because that's where the values common to both inequalities are found.

Part C:

From the graph we get two possible solutions:

15 scarves & 10 mittens

25 scarves & 5 mittens.

These two points lie on the solid lines that bound the darker shaded region<em> (I picked those points to stress that the lines bounding the dark region are also solutions.)</em>

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Jeff has 5 red pens and 1 blue pen in his backpack. He also has 1 yellow highlighter and 4 green highlighters in his backpack. I
    14·2 answers
  • Hey guys can you please help me with all of them
    6·2 answers
  • A solid metal cylinder of radius 14cm and height 21cm is melted and recast into spheres, each of radius 3.5 cm.calculate the no
    12·1 answer
  • Use properties to find the sum or product 6x89
    15·1 answer
  • Right answer will get brainly
    7·1 answer
  • Can someone help me please
    9·1 answer
  • Determine the prime number between 150 and 200​
    11·1 answer
  • Ben creates a pattern using the rule “add 5.” Laura creates a pattern using the rule “add 10.”
    14·1 answer
  • A restaurant sells burritos for $8.00 each. The cost of the meat is $1.50 and the cost of the
    6·1 answer
  • Here's the question sorry​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!