Answer:
11 hours and 15 minutes (11.25)
Step-by-step explanation:
make a ratio
160:4.5
240/160=1.5
so 1 and 1/2 intervals of 4.5 hours
4.5+4.5= 9
4.5/2=2.25
9+2.25=11.25
The answer is D
i plugged in all the equations and the equation for D is the one that works
Answer: 3.75 Square Meters
Step-by-step explanation: I am not sure exactly what you asked for here, I chose to take it as the one wall being 5 meters long, and the other being 3/4 meter long. If this was the right senario, then what you would do to solve it, and what I did, is just multiply 5*3/4 or if it makes it simpler, 5*.75
Answer:
$2.39
Step-by-step explanation:
to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4
$9.56 ÷ 4 = $2.39
I am doing with Question Number 2
Let the two numbers be 'x' and 'y'.
According to the question, the product of two numbers is 14.

So, xy=14 (Equation 1)
Now, one of the numbers is 3 ½ times the other.
So, 
(Equation 2)
Substituting the value of 'x' from equation 2 in equation 1, we get



So, y= 2 and -2
So,
and 
x=7 and -7
Numbers are 2,7 and -2,-7.
Sum of numbers 2 and 7 = 9
Sum of numbers -2 and -7 = -9.