1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
6

Daniel is buying trophies and mounting stands for the upcoming basketball awards ceremony. The trophies come in boxes of 12 and

the mounting stands come in boxes of 10. He wants to buy the same number of trophies and mounting stands, but he wants to buy the least number of boxes as possible. How much should Daniel expect to pay if each box of trophies costs $10 and each box of mounting stands costs $6. Explain.
Mathematics
1 answer:
AveGali [126]3 years ago
4 0

So, first, you have to find the smallest number that is divisible by both 12 and 10. Which is 60. So, you need 5 boxes of trophies and 6 boxes of stands

Now to get how much it will cost you now multiply the respective costs by the amount of boxes so you get

5 x 10 = 50

6 x 6 = 36

Then you add both

50 + 36 = 86

He will spend a total of $86 on both trophies and stands.

You might be interested in
The Harrison family paid $14,400 in rent last year. The landlord has decided to raise rent 2.5% each year. How much will the Har
skelet666 [1.2K]

Answer: $16,200

Step-by-step explanation:

14,400 rent.

Raise of 2.5% (0.025)/year.

5 years.

Take the rent (14,400) and add 2.5% (0.025) of it (14400) for five (5) years.

14400+0.025(14400)(5)

14400+1800\\=16200

6 0
2 years ago
9x - 5 - 3x - 3 = 2x - 12
Montano1993 [528]
9x-3x-5-3=2x-12
12x -8 =2x-12
-2x. -2x
10x. -8. =-12
+8. +8
10x. = -4
X = -0.4
3 0
2 years ago
What is the value of y in the equation 4y – 2(1 – y) = –44?
Sergio039 [100]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

To find y, follow these steps:

4y - 2 (1 - y) = -44

First, distribute the -2 into the parenthesis:

4y - 2 + 2y = -44

The reason the 2y is positive is due to the fact that negative and negative cancel each other out and form a positive.

Now, combine like terms:

6y - 2 = -44

To get y, you need to isolate it from the constants. In order to do so, do the inverse relationship for the constant -2. To do this, add 2 to -44:

6y = -42

Now, divide six on both sides. You divide because six is currently being multiplied with y. Keep in mind that the 42 is still negative!

y = -7

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppp I need this for rn thank youuuuu❤️
irinina [24]

Answer:

-1,7

0,-3

1,-7

5,47

Step-by-step explanation:

-x-=+

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suku tengah barisan aritmetika adalah 15. Jika banyaknya suku barisan tersebut 11 dan suku ke 4 bernilai -3, tentukan suku terak
Lisa [10]

Answer:

hindi po maintindihan yung tanong nyo po

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Dr. Lawrence is the director of Counseling Services at her university. She is planning to conduct a survey of 100 students at th
    11·1 answer
  • Derivative of (2x+5)^4(5x+2)^-2
    8·1 answer
  • Please answer I will give you brainliest!!! Find the angles of the rhombus if the ratio of the angles formed by diagonals and th
    10·1 answer
  • Write an addition expression and a subtraction expression, each with a value of 2.4 X 10 the power of negative 3.
    14·1 answer
  • An average ant is 1/4 inch long. An average aphid is 3/32 inch long.how many times longer is an average ant that an average aphi
    7·2 answers
  • Each day, Deanne starts working at 10:00 a.m. and Stephanie starts working at noon. At which time each day are the earnings for
    13·1 answer
  • The letters in the word "PROBABILITY" were cut up and placed into a bag. A letter will be randomly selected
    9·2 answers
  • Please help with geometry homework
    6·1 answer
  • By the end of year 8, demarco and tanya would have to pay a final payout of $120,887. $130,900. $143,152. $154,768.
    14·2 answers
  • Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!