1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
12

If a number is added to its square, the result 132. Find the number.

Mathematics
1 answer:
alex41 [277]3 years ago
7 0


x^2+x=132

x=11

im sorry I cant explain how I got the answer aside from saying 10*10=100 100+10 is 110 so I was like lets try 11


You might be interested in
24 loaves of bread cost 48 dollars how much does 10 loaves cost?
vladimir1956 [14]
$20
One loaf costs 2 dollars- Multiply both sides of the ratio by 10 and you get 20 as ur answer.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You had $21 to spend on three pens .After buying them you had $12 how much did each pen cost
Black_prince [1.1K]
I thinks it’s 3 because 21-12=9 so you spent 9 dollars 9/3=3
7 0
3 years ago
0.125,0.25,0.5,1 sequence
stiv31 [10]

Answer:

1,2,4,8,16,32

Step-by-step explanation:

power of two sequence

5 0
3 years ago
Determine the correct scientific notation form of the number. 627,000,000
GREYUIT [131]

Answer:

6.27 x 10 ^ 8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which was the first university of the world ​
lianna [129]

Answer:

Sankore University

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement is true ?
    12·1 answer
  • Add using the number line. ​ −11+5 ​ Drag and drop the word SUM to the correct value on the number line.
    6·1 answer
  • Can someone help me Determine the intercepts of the line.
    5·1 answer
  • Anyone know the answer to this one ?
    12·1 answer
  • Simplify the fraction to lowest teems 10/25=
    12·2 answers
  • Please help i'll give brainliest
    6·2 answers
  • 15 Points!! need help❤️
    8·1 answer
  • Convert 0.181818 … to a fraction by writing the repeating decimal as an infinite geometric series. Show all of your work (please
    8·1 answer
  • Fill in the blank to factor to write an equivalent expression to 36a - 16.<br><br> (blank)(9a - 4)
    8·1 answer
  • A school system is reducing the amount of dumpster loads of trash removed each week. In week 5, there were 45 dumpster loads of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!