1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yKpoI14uk [10]
3 years ago
14

The need to feed and care for young children in pre-historic society led to

Mathematics
1 answer:
tensa zangetsu [6.8K]3 years ago
4 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

a mostly vegetarian diet

5 stars plz

You might be interested in
200 people were asked to name their favourite sport.
grin007 [14]

Answer:

5% but not sure

Step-by-step explanation:

80+5+10

4 0
2 years ago
What time is it 7 in a half hours before 2:12 am
scoray [572]
6.42 pm is the answer. You can think backward 8 hours before 2:12 am, which is 6:12pm. Now, go 'forward' a half an hour<span>, to 6:42pm. Answer: 6:42pm.</span>
5 0
3 years ago
Help!!!!! Please!!! Limited time!!!! Please thanks
zmey [24]

Answer:C

Step-by-step explanation:

the square root of 12 is 3.46

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1) In a soccer game, the Eagles scored 7 points more than the Cougars. If the Cougars had scored 3 times as many
ira [324]

Answer:

the cougars scored 1 point and the eagles scored 8 points

Step-by-step explanation:

if the cougars would have scored 3 times more points they would have been at which means they scored 1 point because 1x3=3. and if the eagles scores 7 more points than the cougars they would have scored 8 points because 1+7=8.   :)

8 0
2 years ago
Joan had $147 to spend on eight books. After buying them she had $11. How much did each book cost?
maw [93]

Answer:

$17

Step-by-step explanation:

Books = x

1. Set up an equation.

147 - 8x = 11

2. Solve for x

147 - 8x = 11

-8x = 11 - 147

-8x = -136

x = -136 / (-8)

x = 17

So, each book cost $17.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Stefan spends $6.50 on supplies for a lemonade stand and sells each cup of lemonade for $1.25. What is x, the number of cups of
    8·1 answer
  • A quadrilateral circumscribed about a circle has angles of 80 90 94 and 96. find the measures of the four non overlapping arcs d
    8·1 answer
  • Write an equation for the line , given that m=3 and the y-intercept is (0,2).
    11·1 answer
  • Debbie needs to fill juice cups for her little brother's birthday party. There are 20 juice cups and each juice cup holds 10 flu
    7·1 answer
  • a wood board 250 centimeters long is cut into five pieces: three short ones of equal length and two that are both 15 centimeters
    5·1 answer
  • Solve for x:
    10·1 answer
  • Bradley made 28 out of 84 shots during the recent basketball season. Write his shots mad out of attempted as a decimal.
    9·2 answers
  • I am having trouble understanding this: Sam bought 86 pounds of flour for his bakery. Every day he used the same amount of flour
    8·2 answers
  • Can someone pls help me​
    15·2 answers
  • Part H
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!