Answer:
System.gc()
Explanation:
System.gc() can be defined as the method which can be used to effectively request for garbage collection because they runs the garbage collector, which in turn enables JMV which is fully known as JAVA VIRTUAL MACHINE to claim back the already unused memory space of the objects that was discarded for quick reuse of the memory space , although Java virtual machine often perform garbage collection automatically.
Answer:
B) False
Explanation:
You can adjust the boxes to whatever you'd like, and even add more if you needed too.
Answer:
1.25 per unit
Explanation:
Number of units to sell = 100,000
Price per unit = 2
Fixed expense = 75000
At break even point :
Revenue = total expenses
Total expenses = fixed cost + variable cost
Let variable cost = x
Revenue = units to sell * price per unit
Revenue = 100,000 * 2 = 200,000
Hence,
Fixed cost + variable cost = Revenue
75000 + x = 200,000
x = 200, 000 - 75000
x = 125,000
Variable cost = 125,000
The variable expense per unit is thus :
Variable expense / number of units
125,000 / 100,000 = 1.25 per unit
Select that square and it should do the trick