1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorLugansk [536]
3 years ago
6

Which one of these numbers do not belong 21 15 6 16 27

Mathematics
2 answers:
NNADVOKAT [17]3 years ago
6 0

That would be 16 because all the others are multiples of 3.

ANEK [815]3 years ago
6 0

Answer:

16

Step-by-step explanation:

21 divided by 3 is 7

15 divided by 3 is 5

6 divided by 3 is 2

27 divided by 3 is 9

and 16 divided by 3 is 5.33... which isn't similar to the ones above  

You might be interested in
PLEASE HELP I"LL MARK YOU THE BRAINLEST AND GIVE YOU ADDITIONAL POINTS> HELP ITS DUE VERY SOON. To answer this question you m
Burka [1]

Answer:

option E

Step-by-step explanation:

No, because the area of all 6 table is 912 sq .ft

and the spray only covers 800 sq .ft .

<em><u>plz </u></em><em><u>mark</u></em><em><u> my</u></em><em><u> answer</u></em><em><u> as</u></em><em><u> brainlist</u></em><em><u> plzzzz</u></em><em><u>.</u></em>

<em><u>hope</u></em><em><u> this</u></em><em><u> will</u></em><em><u> be</u></em><em><u> helpful</u></em><em><u> to</u></em><em><u> you</u></em><em><u> </u></em>.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is -3/2x |x-22| +33
bogdanovich [222]

Answer:

Find the domain by finding where the expression is defined. The range is the set of values that correspond with the domain.

Domain: (−∞,0)∪(0,∞),{x|x≠0}(-∞,0)∪(0,∞),{x|x≠0}

Range: ,{x|}

6 0
3 years ago
Can someone help me with this problem, please?
Masja [62]

Answer:

Length = 2 ft

Width = 7/4 ft = 1.75 ft

Step-by-step explanation:

Length of room on blueprint = 1/8 *16 = 2 ft

Width of room on blueprint = 1/8 *14 = 7/4 ft = 1.75 ft

8 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Ulleksa [173]
Total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
4 0
3 years ago
Please help I am on a timer!!!!❤️❤️❤️❤️
scoray [572]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

There are 9 friends with 4 or 5 pets so, you subtract 9-4 because there are 4 friends with 2 or 3 = 5 because the question is asking how many more.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Lena needs $50 to buy some notebooks. She had saved $2 and plans to work as a babysitter to earn $8 per hour. Which inequality s
    13·2 answers
  • Please help me with this problem
    12·2 answers
  • What is the sequence of 100,99,97,94,90
    5·2 answers
  • Choose all the answers that apply. What is the freezing point of water? 0°C 0°F 32°C 32°F
    15·2 answers
  • The system of equations is graphed in the figure. <br><br> What is the solution of the system ?
    8·1 answer
  • What is the measure of angle y in this figure?HELP
    14·1 answer
  • Bond's Gym is not able to expand quickly. It would take
    15·2 answers
  • Answer all the way up to end 30 points :)
    15·1 answer
  • Find the surface area of the prism. 5.7 4 3 4
    9·1 answer
  • F(x)= -x^2-x-2 difference quotient
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!