1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
3 years ago
7

In the following diagram, m||n. State all the angles that are equal in measure to angle 1 and state why.

Mathematics
1 answer:
VikaD [51]3 years ago
3 0

Answer:

m∠4

m∠8

m∠6

Step-by-step explanation:

we know that

If line m is parallel to line n

then

m∠4=m∠1 -----> by vertical angles

m∠8=m∠1 -----> by corresponding angles

m∠6=m∠1 -----> by alternate interior angles

You might be interested in
Can somebody please help me solve this problmem ?
frez [133]

Answer:

I believe that its 0.22

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
6x^+4(x^-1) simply this question
Nadusha1986 [10]
1. when you see 4(x² - 1), then you have to multiply 4 with everything in the bracket. keep in mind that you always have to be cautious of the sign whether it is a positive or a negative.

positive ×/÷ positive = positive
negative ×/÷ negative = positive
positive ×/÷ negative = negative
negative ×/÷ positive = negative

^ you have to remember this.

2. only like terms (same alphabet) can plus or minus each other.

3. simplify by taking out the common factor and placing it outside the bracket.

6 0
3 years ago
SIMPLIFY<br><br> ((-1/6 - (-5/8)) * (-9.6)
olga2289 [7]
((-1/6-(-5/8))*(-9.6)
ANSWER is
-4.4
7 0
3 years ago
(c) Solve.<br> x + 1.5 = 2.5y<br> 2y-x=0
madreJ [45]

Answer:

X=6 Y=3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Lainey bought a set of 20 markers for $6<br> What is the cost of 111 marker?
sammy [17]

Answer:

370

Step-by-step explanation:

First find the unit rate aka price per pencil: 20 divided by 6 equals 3.333

Then find amount for all pencils

3.333 by 111 is 369.963

Then we round up to have a realistic amount of pencils to 370

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Fill in the table using this function rule
    5·2 answers
  • Tell whether the sequence is arithmetic. If it is, what is the common difference?
    13·1 answer
  • Find the slope for line with the two points (4,-5) and (3,7)
    12·1 answer
  • PLZ ANSWER APSP IM IN THE TEST RN!!!
    15·2 answers
  • Solve. x2 + 14 = 9x A) x = 2, x = 7 B) x = 3, x = 5 C) x = −2, x = −7 D) x = −3, x = −5
    11·1 answer
  • 123567543 what is the value of 3
    11·1 answer
  • 5 is not more than x​
    10·2 answers
  • What is the length of CD to the nearest tenth?
    5·1 answer
  • The spinner shown is ​
    13·1 answer
  • A game increased in price by 1/2 . After the increase it was priced at £27. What was the original price of the game? (Hegarty Ma
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!