Answer:
C
Step-by-step explanation:
If you add 1,000 to a number 10 times, it will only increase the number by 10,000, not multiply the number by 1,000.
6^2 is 36. / 3 makes 12. 12+6 is 18. final answer, most likely 18.
To find the unit rate you do
$1.39/8 oz.=.17
Then, you multiply the unit rate by the ounces
.17 * 14 oz. = $2.43
9514 1404 393
Answer:
(W, T, L, S) = (3, 2, 1, 4.1)
Step-by-step explanation:
For some number of wins (W), ties (T), and losses (L), the player's score will be ...
score = 2.2W +0.25T -3L
For 3 wins, 2 ties, and 1 loss, the player's score is ...
2.2(3) +0.25(2) -3(1) = 6.6 +0.5 -3 = 4.1
It would just be the tot foot time the cost
7.5 X 0.50 = $3.75