1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
12

Find the quotient: 8 ÷ 0.5

Mathematics
2 answers:
podryga [215]3 years ago
6 0
The quotient is 16. Because 16 0.5s go into 8
disa [49]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1. halves

2. 8

3. 16

You might be interested in
I really need help. My teacher said that I could use any number.
katen-ka-za [31]
The keyword is Rise over run
So the 2nd y value minus the first y value and divide it by the 2nd x value minus
(y2-y1)/(x2-x1)
(10-7)/5-3)
the first x value and you should get 3/2
*dont worry the if the number is under and not above it’s not a saying to do to the power of but it’s just saying the order in which to put the x and y values.
4 0
3 years ago
Dustin is buying carpet for the living room. How many square feet of carpet will he need to buy?
rusak2 [61]

Complete Question:

Dustin is buying carpet for the living room. If the length of the room is 21 ft and the width

is 11 ft, how many square feet of carpet does he need to buy?

Answer:

231 ft²

Step-by-step explanation:

==>GIVEN:

Length of room (L) = 21 ft

Width of room (W) = 11 ft

==>REQUIRED:

Square feet of carpet to be bought = area of the rectangular room

==>SOLUTION:

The room to be covered with carpet is rectangular in shape. In order to ascertain the square feet of carpet to be bought, we need to calculate the area of the room by using the formula for area of rectangle.

Thus, area of rectangle (A) = Length (L) × Width (W)

A = 21 × 11

A = 231 ft²

Square feet of carpet to be bought = 231 ft²

5 0
3 years ago
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ME FAST!!!!!Plz my computers about to go dead ​
Delvig [45]
It’s 4/15
Answer = 3 3/4
I hope that helps :)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use multiplication to find three ratios equivalent to 8:12
tatyana61 [14]
Ok so 8:12 can be 8 to 12, or 8\12

do that help?
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Income Vincent earns $15 per hour during the week and $18 per hour for overtime
    10·1 answer
  • HELPPPP FIRST GET BRAINLLEST Measure the difference between the lower quartile of Data Set A and the lower quartile of Data Set
    6·2 answers
  • Given sets A and B, prove that the following two conditions are equivalent: (1) A \ B = B \ A, (2) A = B.
    13·1 answer
  • A square pyramid has a base side length of 20.4 cm and a height of 18.2 cm. Which square pyramid is similar?
    11·1 answer
  • Math question plz help
    11·2 answers
  • Work out the co ordinates of the midpoint of (-2,-1) and (-2,4)
    5·2 answers
  • Follow me my disciples.<br><br> We got stalkers in our cha-ts.
    14·1 answer
  • Can someone please help me with this!
    9·1 answer
  • What is the distance between -33 and -18.5 on a number line
    15·2 answers
  • The ball followed a path modelled by the equation h = −0.001! + 0.5 + 2.5 where h is the height of the ball in feet and is the h
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!