1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr-060686 [28]
3 years ago
15

A jar contains n nickels and d dimes. There is a total of 253 coins in the jar. The value of the coins is $15.95. How many nicke

ls and how many dimes are in the jar?
Mathematics
1 answer:
defon3 years ago
5 0

There are 187 nickels and 66 dimes in the jar.

Step-by-step explanation:

Given,

Total coins = 253

Value of coins = $15.95 = 15.95*100 = 1595 cents

Value of each nickel = 5 cents

Value of each dime = 10 cents

According to given statement;

x+y=253     Eqn 1

5x+10y=1595     Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 5

5(x+y=253)\\5x+5y=1265\ \ \ Eqn\ 3

Subtracting Eqn 3 from Eqn 2

(5x+10y)-(5x+5y)=1595-1265\\5x+10y-5x-5y=330\\5y=330

Dividing both sides by 5

\frac{5y}{5}=\frac{330}{5}\\y=66

Putting y=66 in Eqn 1

x+66=253\\x=253-66\\x=187

There are 187 nickels and 66 dimes in the jar.

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/12905000
  • brainly.com/question/12918501

#LearnwithBrainly

You might be interested in
The table shows all of the possible outcomes of rolling two dice. If Jerome were to roll two dice 48 times, about how many times
Studentka2010 [4]
It’s the table answer the table
4 0
2 years ago
Whoever gets it right can have brainliest but answer ASAP!
DaniilM [7]

Answer:

3 1/3

Step-by-step explanation:

Multiply

2 1/2 * 1 1/3 = 20/6

Simplify

20/6 = 10/3 = 3 1/3

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help I’m giving brainlest to the first person who get it right!!!
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

14,400 this is correct

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate with the second given unit in the denominator.
Nookie1986 [14]
The answer should be 6/1 or 6.
I hope this helps.
YOU'RE WELCOME :D
8 0
3 years ago
Craig has of collection of 220 marbles. He lets his friend have 14 of his collections and sells 15 of his collection to the nove
Illusion [34]
220-14= 206
206-15=191
191-15=176
Answer: 176
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which equation has a solution of 5? plz help?
    7·1 answer
  • Which part of the angle is the vertex?
    5·2 answers
  • What is 11m - 12 + 1 + 12m
    12·2 answers
  • Tom has 100 baseball cards and 120 football cards. What is the ratio of baseball cards to football cards?
    15·1 answer
  • The width of a rectangle is 2 cm less than its length. the perimeter is 52 cm. the length is:
    5·1 answer
  • Carla passes fertilizer on Amistad's yard. She covers 150 square feet every 3 hours. How many square feet per hour does Carla co
    14·2 answers
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • SHOW YOUR SOLUTION
    15·1 answer
  • PLEASE HELP 100 POINTS<br> write an equation of the horizontal line that passes through (-7,-10)
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!!! DSFVAGETRYHUJ
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!