1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
3 years ago
11

A boat costs $8,350 and decreases in value by 12% per year. how much will the boat be worth after 5 years?

Mathematics
1 answer:
BARSIC [14]3 years ago
7 0
The boat would cost 3,340 dollars
You might be interested in
What is the y-coordinate of point W?<br><br> PLS ASAP
sweet [91]
<h3>Answer:  -1.5</h3>

============================================================

Explanation:

Draw a horizontal line from W to the y axis. You should arrive somewhere between -1 and -2. While this isn't exact, it looks like we should arrive right at the middle of -1 and -2; therefore we should get to -1.5

The y coordinate of W is -1.5

Keep in mind this is based on the assumption we reach the halfway point. Unfortunately, W is not on any horizontal grid lines to be able to determine exactly where W is along the y axis.

8 0
3 years ago
What is the slope of line b?
Semmy [17]

Answer:

It is c)1/2

Step-by-step explanation:

Since its rising its postive

And the rise is 1 and the run is 2 so the slope is 1/2

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A line passes through the point (8,9) and has a slope of 5/4.
almond37 [142]
The equation is:
y
=
5
4
x
−
13

Explanation:
The slope-intercept form of a straight line is
y
=
m
x
+
c

In this case we have a point,
(
x
,
y
)
and the slope,
m
so all we need is a value for
c
.
Substitute into
y
=
m
x
+
c

−
3
=
5
4
(
8
)
+
c

−
3
=
10
+
c

c
=
−
13
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!!!!!!!!!!!
Artyom0805 [142]
550+40W=S is the equation and after 11 weeks, she would have $990
4 0
3 years ago
Sylvia buys a case of water that contains 24 bottles and sells x number of bottles to her co-workers. Sam buys a case of water t
Brrunno [24]

It is given that Sylvia sells x number of bottles and Sam sells three times as many bottles as Sylvia sold to his co-workers.

So, number of bottles Sam sold is 3x.

It is also given that, number of remaining bottle Sylvia and Sam have same.

So,

24 - x = 36 - 3x

3x - x = 36 - 24

2x = 12

x = 6

Therefore, Sylvia sells 6 bottles.

Hence, this is the required solution.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost for 3 shirts is $19.50. Find the unit rate of cost per shirt.
    7·2 answers
  • In the football game, a penalty of –15 yards was applied to a gain of 43 yards. What was the net gain?
    12·2 answers
  • Delia has 3 5/8 yards of ribbon
    8·2 answers
  • The values in the table represent the numbers of households that watched three TV shows and the ratings of the shows. Which of t
    8·1 answer
  • Simplify:<br> 64 ÷ 8 + 6 (2)<br><br> A. 23<br> B. 20<br> C. 17
    9·2 answers
  • Help please it’s needed
    13·1 answer
  • PLEASE HELP<br><br> What is the following product?
    10·1 answer
  • What is the solution to this equation? <br><br> -8×+4=36
    13·2 answers
  • Hey guys- need help in this one
    5·2 answers
  • Evaluate the expression using the order of operations<br><br> 40-32/8+5*-2
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!