1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
3 years ago
7

The cost for 3 shirts is $19.50. Find the unit rate of cost per shirt.

Mathematics
2 answers:
PolarNik [594]3 years ago
6 0
Divide 19.50./3=

Your answer is 6.5 

Hope that helped.
sergejj [24]3 years ago
4 0
The unit cost for each shirt is $6.50
Have an Awesome day!
You might be interested in
If you can answer this u are the best
spayn [35]

Answer:

47

Step-by-step explanation:

if there are 100 total and 45 are girls, then there are 55 boys enrolled. since 8 are absent- 55-8=47

5 0
2 years ago
Pretty PLEASE can you help me solve this? I know that the answer is not (-5, -3), if that helps.
Naddik [55]

<em>Please refer to the attachment for the answer and explanation. Hope it helps!!</em>

7 0
2 years ago
Write the expression 12 × 4-2( the 2 is for the symbol squared.) in words.
Natalka [10]

Answer: Twelve times four squared

Step-by-step explanation: hope it helps

6 0
2 years ago
Item 4
dybincka [34]

Answer:

9440

Step-by-step explanation:

4% of 9000=360. Knowing that, we can do 9000-360 which equals 8640+800 is 9440. Hope this helps :)

5 0
2 years ago
What is the cube root of 8??
Alex73 [517]
Cube root of 8 is 2,get is?

4 0
3 years ago
Other questions:
  • what is the capacity of a container that is filled in 35 minutes by a tap that supplies 240 liters per hour​
    8·2 answers
  • Given the following two points find the slope. p1(-2,3)and p2(1,0)
    15·1 answer
  • 1st box options are: Abut the same.Muh greater for city a than b. much greater for city b than a
    14·1 answer
  • If Y = 6x + 4 and 6x + 8 = 44, then Y=<br><br>A. 46<br>B. 28<br>C. 22<br>D. 40
    15·1 answer
  • What is the rule input numbers are 17 18 _ 28_40
    14·1 answer
  • Suppose the mean GPA of all students graduating from a particular university in 1975 was 2.40. The registrar plans to look at re
    9·1 answer
  • I do not understand , please help.
    10·2 answers
  • to make hummingbird nectar you must use 4 cups of water and 1 cup of sugar. what is the ratio of water to sugar
    7·1 answer
  • Rút gọn biểu thức <br> x^2-3/x+√3
    15·1 answer
  • Please help Thank yourself
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!