1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
3 years ago
8

Sarah purchased $15.75 worth of coffee that sold for $.25 per pound how many pounds of coffee did Sarah buy?

Mathematics
2 answers:
Ugo [173]3 years ago
8 0
$15.75/$.25= 63pounds
const2013 [10]3 years ago
6 0

Answer:

63

Step-by-step explanation:

15.75 divided by .25 and you get 63. :3

You might be interested in
What is 5X9 please help
pogonyaev
5x9 is the answer 45
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for a relationship A (the table)? (do not include units for this one)
kobusy [5.1K]

Answer:

it is per 1

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Mai’s family is traveling in a car at a constant speed of 65 miles per hour. 
Flauer [41]
It will take them a total of 3.07 hours.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the following system of equations graphically on the set of axes below. y=3x−3 , x+y=5
topjm [15]

Answer:

x=2, y=3

Step-by-step explanation:

First, graph both equations on a rectangular coordinate system (see attached screenshot). Then, simply figure out where these two lines intersect. Since they intersect at (2,3), x=2 and y=3.

Plugging these values in the equations for x and y, you can see if these are the correct answers:

(3)=3(2)-3, (2)+(3)=5

Since both of these are true, you have the right answer.

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Reduce -34/87 to lowest terms.
scoray [572]

I think it is already reduced.

How you a doin?

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Fifteen equals three more than six times a number
    11·2 answers
  • On September 30, picture perfect physicians invested$100,000 in new medical equipment. What is the new assets, liabilities and e
    10·1 answer
  • Question 6<br> What is the missing value of the following synthetic division?
    11·1 answer
  • For the given right triangle, find the value x to the nearest tenth:<br><br>​
    8·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • What is m&lt;1 if m&lt;7 = 60°?<br><br><br><br>​
    13·1 answer
  • Complex Numbers Question
    15·1 answer
  • I am greater than 320. You say my number if you start at 324 and count from 10 to 10. I have the same number of tens and ones.
    15·1 answer
  • Solve for y.<br> 2x - y=10
    11·1 answer
  • Is this right?????? or not if it's not what's the correct answer (mark brainiest)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!