$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
3/5 is the lowest term. 3/5 = 15/25. Does this help?
Answer: 36 sq
Step-by-step explanation: you add 24 to 12 and get 36
Answer:
D
Step-by-step explanation:
First, I would show all the outcomes possible. To determine the number of the total outcomes, you use the formula: rⁿ, where r is the number of outcomes in 1 flip, and n is the number of lips. Thus, 2³ = 8 outcomes. These outcomes are:
1. HHH
2. TTT
3. HHT
<em>4. HTT</em>
5. HTH
6. THH
<em>7. TTH</em>
<em>8. THT</em>
From the given outcomes, there are <em>3 outcomes</em> that has at least two tails. These are the ones in bold characters.