1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
12

A 12.3-ounce package costs $2.99. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]3 years ago
3 0

Answer:

$0.243089430894309 Per ounce

Price divided by ounces gives you the unit price. Since this is an unreal number when talking about price it will be $0.24 per ounce.


You might be interested in
Write an expression to show the perimeter of the rectangle. Then find the
arsen [322]

Answer:

8y-2

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
7 = y + 2 check your solution
Lynna [10]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

the answer is 9 because 7=y so , 7+2=9

5 0
3 years ago
Who do yo write 6,007,200 in two other forms
Shtirlitz [24]
Six million, seven thousand, two hundred
(6,000,000) + (7,000) + (200)
5 0
3 years ago
There are 3 feet in 1 yard this is equivalent to 12 feet in 4 yards which proportion can be used to represent this?
AysviL [449]
3/1 = 12/4

feet is to yard as feet is to yard
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one doesn't belong why?
Gelneren [198K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Based on the other answers. C is the odd one out.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate 1/3 m - 1 - 1/2 n when m = 21 and n = 12
    13·1 answer
  • Question 5 I need help with I think it’s c but I am correct or wrong explain this to me and then explain how your answer is corr
    6·2 answers
  • Maya wants to purchase a yearly membership to an indoor skateboard park. She'll also need to pay a set fee each time she visits
    9·1 answer
  • Find product 5 (-2/3)=
    15·2 answers
  • Need help with this math problem.
    11·1 answer
  • What is the radius of the circle?
    7·1 answer
  • 9 gal 1 qt - 5 gal 3 qt
    12·1 answer
  • Pls help me ASAP!!will mark as brainlist
    9·1 answer
  • Which parent function is represented by the graph?
    8·1 answer
  • Name each part below using 14(x)^13<br> a. base?<br> b.power?<br> c.exponent?<br> d.coefficient?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!