To eliminate a cariable in a system of equations, we multiply the variable by a factor that will make both coefficients of the variable to be equal.
Thus, we multiply the coefficient of y in the second equation by a factor that will make it equal to the coefficient of y in the first equation. i.e. multiply 1/2 by a factor that makes it equal to 3/4. and the factor is 3/2.
Therefore, the third option is the correct answer.
Answer:
- 10 liters of orange juice
- 5 liters of champagne
Step-by-step explanation:
Let c represent the number of liters of champagne Lauren uses. Then (15-c) will be the number of liters of orange juice. The total cost of the mix will be ...
12c +1.50(15-c) = 5.00(15)
10.5c = 52.50 . . . . . subtract 22.50, simplify
52.50/10.5 = c = 5 . . . . divide by the coefficient of c
Then the amount of orange juice is ...
15 -c = 15 -5 = 10 . . . . liters
Lauren should use 5 liters of champagne and 10 liters of orange juice.
9514 1404 393
Answer:
3 3/4 cups
Step-by-step explanation:
The yield from 3/4 cup of sugar is 2 dozen cookies. Multiply that by 5 and you get: the yield from 15/4 cups of sugar is 10 dozen cookies.
As a mixed number 15/4 = 3 3/4.
Ana will need 3 3/4 cups of sugar for 10 dozen cookies.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.