1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
3 years ago
10

The population of a town grows at a rate proportional to the population present at time t. The initial population of 500 increas

es by 25% in 10 years. What will be the population in 20 years? (Round your answer to the nearest person.) persons How fast is the population growing at t20 (Round your answer to two decimal places.) persons/yr
Mathematics
1 answer:
olga_2 [115]3 years ago
4 0

Answer:

The population would be 781.

The population is growing with the rate of 12.50 persons/yr.

Step-by-step explanation:

Since, the formula for calculating the population, increasing with a rate per period,

A=P(1+r)^{n}

Where, P is the initial population,

r is the rate per period,

n is the number of period,

t is the total years,

Here, P = 500, r = 25 % = 0.25, n = 2 ( the number of '10 year period' of in 20 years is 2 )

Hence, the population in 20 years would be,

A=500(1+0.25)^2=500(1.25)^2=781.25\approx 781

Now, the rate of increasing per 10 year is 25 %,

⇒ The rate of increasing per year is 2.5 %,

Thus, the growing people per year = 2.5 % of 500 = 0.025 × 500 = 12.50

Hence, the population is growing at 12.50 person per year.

You might be interested in
I need help please...
nekit [7.7K]

Answer: What is the question?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3(5+6) ??? its distributive property
kaheart [24]
Yes, we apply the distributive property to simplify this expression.

3*5 = 15
6*3 = 18

15 + 18 is the final answer.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Customers can pick their own pumpkins at the great pumpkin patch. They pay 4$ to enter the patch and 3$ per pound for the pumpki
klasskru [66]

Given, Customers pay $4 to enter the pumpkin patch.

And also given, customers pay $3 per pound for the pumpkins.

Given, $y be the total cost and there are x pounds of pumpkins.

The cost for pumpkin per pound = $3.

Therefore, the cost for x pound pumpkins = $(3x)

As the total cost includes the payment for entering the patch also,

So the total cost y = 3x + 4

We have got the required equation.

The equation to model the total cost is y = 3x+4.

5 0
2 years ago
NEED HELP ASAP !!!!!!!!
Papessa [141]

Answer: Stephon can buy total 4 chips bag and 2 candy bar

Step-by-step explanation:Given as :

The money which Stephon has in his pocket = $ 12

The cost of one chips bag = $ 2.25

The cost of one candy bar = $ 1.50

The total number of items he can buy = 6

So, Let the number of chips bag he can buy = x

∴ The number of candy bar he can buy = 6 - x

Now, according to question

The number of chips bag×The cost of one chips bag + The number of candy bar×The cost of one candy bar = $ 12

Or, x × $ 2.25 + (6-x) × $ 1.50 = $ 12

Or,  x × $ 2.25 + 9 -  x × $ 1.50 = $ 12

or,  x × $ 0.75 = 12 - 9

or, x =  = 4

The number of chips bag he can buy = x = 4

And The number of candy bar he can buy = 6 - x = 6 - 4 = 2

Hence Stephon can buy total 4 chips bag and 2 candy bar .  

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Below are two parallel lines with a third line intersecting them. What is x
    13·2 answers
  • Is 5 cups greater than 40 fluid ounces?
    15·1 answer
  • Suppose an automotive repair company wants to determine the current percentage of customers who keep up with regular vehicle mai
    7·2 answers
  • Whats the mean? 3.4 0.53 1.3 2.9 1.47 0.24
    12·1 answer
  • Triangle ABC has vertices at A(2, 2), B(4,7), and C(6,2). Classify the triangle according to the side lengths.
    10·1 answer
  • Total sales of Jewelry Inc. were $12,000,000 two years ago and $13,400,000 last year. If the same trend continues, what are sale
    9·1 answer
  • What is the greatest common factor??
    6·2 answers
  • Which of the following of x makes the rational expressions below undefined
    7·1 answer
  • A high school basketball coach wants to see whether there is a linear relationship between player height, x , and the number of
    7·1 answer
  • Help, will give brainiest!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!