1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nasty-shy [4]
3 years ago
15

Solving algebra 6k-25=7-2k

Mathematics
1 answer:
Anastaziya [24]3 years ago
7 0

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

6k-25=7-2k

6k-25+25=7-2k+25

6k=7-2k+25

6k+2k=7-2k+2k+25

6k+2k=8k

7+25

8k=32

x=32÷8

x=4

You might be interested in
PLEASE HELP!! 48 POINTS!!
Likurg_2 [28]
The exact number is 121.966019, so if you round to the nearest whole number, the answer is 122.
4 0
3 years ago
List the following fractions in order of value from largest to smallest please.
Genrish500 [490]
0, 1/8, 1/4, 1/2, 1/2, 3/4, 1, 4/3, 3, 3, 7/2, 9, 32/3, 15, hope this helps :)
3 0
3 years ago
It costs $12 to place 8 lines of copy in a local advertising circular . What is the unit rate per line
Sauron [17]
About $1.5 per line
7 0
3 years ago
Analyze the following table of values and select the true statement.
Yuri [45]
The relationship is linear becuase it all equals each other
7 0
2 years ago
I am a three-digit number. My second Digit Is 4 Times Bigger Than The third digit.my first digit is 3 less than my second digit.
slava [35]

Answer:

Let 3rd digit be x

then 2nd digit = 4x & 1st digit = 4x-2.

It is three digit number. So, there are two case either x=1 or x=2.

Case 1,

3rd digit = 1, 2nd digit = 4 & 1st digit = 4–2=2

Hence number = 241 (ans)

Case 2,

3rd digit = 2 ,2nd digit 8 & 1st digit = 8–2=6.

Hence number = 682 (ans).

Step-by-step explanation: hope this helps :P  

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A piece of a chain's length and weight are in proportion. If 320 cm of chain weighs 8 kg, then
    7·2 answers
  • What decimal is represented by this expanded form?
    12·1 answer
  • What is 103,727,495 in word from
    5·2 answers
  • How much will it cost to print a circular sign with a radius of 1.1 feet if the printing company charges $27 per square foot? us
    5·1 answer
  • Consider the system.
    5·1 answer
  • Kareem purchased several packs of gum to place in gift baskets for $1.26 each. He spent a total of $8.82. How many packs of gum
    14·1 answer
  • 48
    6·1 answer
  • SOMEONE PLS HELP ME WITH ASAP
    12·2 answers
  • Item 2
    6·2 answers
  • Which of the three following graphs display the same data? i. a bar graph titled county voter turnout (thousands) has year on th
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!