1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
3 years ago
9

A store is having a sale on jellybeans and almonds. for 5 pounds of jellybeans and 3 pounds of almonds, the total cost is $22. F

or 2 pounds of jellybeans and 12 pounds of almonds the total cost is $25. find the cost for each pound of jellybeans and each pound of almonds
Mathematics
1 answer:
Annette [7]3 years ago
7 0
The cost per pound of jellybeans would be $3.50 and the cost per pound of almonds would be $1.5.
You might be interested in
Esosa pays $43.19 for 3.7 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
joja [24]

Answer:

$11.67

Step-by-step explanation:

$43.19÷3.7=11.672972973, which rounds to $11.67.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The height of a volleyball, h, in feet, is given by h = −16t2 + 11t + 5.5, where t is the number of seconds after it has been hi
slavikrds [6]

Answer:

It will travel high enough

Step-by-step explanation:

Find the vertex of the parabola:

x=-b/2a

x=-11/2(-16)

x=-11/-32

x=11/32

Plug x=11/32 into quadratic to get the y-coordinate:

h=-16(11/32)^2+11(11/32)+5.5

h=7.391

Since 7.391>7.3, the volleyball will travel high enough (aka. yes)

3 0
3 years ago
Salim says he cannot simplify the expression a^m • a^n. Complete the statement about Salim's claim.
Shkiper50 [21]

Answer:

Salim can simplify that and the answer will be a^m^+^n

Step-by-step explanation:

This is because of the law of multiplying powers, which states that you can add the exponents if the base is the same. So, you just add m and n and put that as the exponent and you will have the answer.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you pls help me with this?☺️<br>thank you ☺️<br>​
den301095 [7]

12. MORT

13. MNR

14. SDT

15. MOSR

4 0
2 years ago
Help me please, its due at night today!!!
postnew [5]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area of polygon = area of square + area of triangle

Square:

Side = 12 cm

Area of square  = side *side

                          = 12 * 12

                          = 144 sq.cm

Triangle:

base (b) = 12 cm

Height h = 19 cm

Area =\frac{1}{2}bh\\\\=\frac{1}{2}*12*19\\

= 6 * 19

= 114 sq.cm

Area of polygon = 144 + 114 = 258 square cm

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Of the 350 seniors at Westside High School, 1/25 plan to attend junior college in the fall. Which represents the part of seniors
    14·2 answers
  • To convert 5 square meters to square yards, multiply 5 by 1.196
    6·1 answer
  • Three pigs entered a race around a track. Piggly takes 12 minutes to run one lap. Piglet takes 9 minutes to run one lap. And it
    14·1 answer
  • This is correct right?
    14·1 answer
  • Fill in the missing monomials: a 100x2= (_____)2
    5·2 answers
  • Servers at a snack shop use the table below to find the total cost for frozen yogurt, but some of the numbers have worn off. The
    8·1 answer
  • There are 320 students<br> 36 more boys than girls<br> work out the fraction of boys to girls
    6·2 answers
  • If someone could please answer all 3 points (20 points)
    12·1 answer
  • Write the ratios for sin A and cos A. Not drawn to scale sinA= 24/10, cosA = 10/26 sinA= 24/26, cosA = 10/24
    6·1 answer
  • Consider the triangle below. Determine the angle measure for the bottom two angles in order for the triangle to be classified as
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!