Answer: Light bulbs.
Step-by-step explanation:
Paint Brushes: 29.82 ÷ 14 = $2.13 per brush.
Drywall Screws : 31.84 ÷ 16 = $1.99 per anchor screw.
Light Bulbs: 27.15 ÷ 12 = $2.26 per light bulb.
Sandpaper: 36.54 ÷ 18 = $2.06 per piece of sandpaper.
Answer:
4.75
Step-by-step explanation:
Can you tell me if right and can you give me brainliest??
We define the variables:
p: cost of bushel of peaches
w: cost of watermelon
We wrote the system of equations:
12p + 5w = 150
15p + 8w = 198
We can represent the system in matrix form as
Ax = b
Where,
A = [12 5; 15 8]
b = [150; 198]
x = [p; w]
Answer:
Infinite
Step-by-step explanation:
3x+15=2x+10+x+5
grouping
3x+15=3x+15
If you have a equation where both sides are the exactly the same, the solutions are infinite. This is written as: x€ℝ
Answer:
x = -12
Step-by-step explanation:
4/3x + 12 = - 4 (multiply 3 both side)
4x + 36 = - 12 (minus 36 both side)
4x + 0 = -12
4x = -12 - 36
4x = - 48 (divide both side)
4x ÷ 4 = x
-48 ÷ 4 = -12
Answer: x = -12