Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
This is the associative property. Basically if you move the parenthesis either to left or right you’ll still get the right answer. So 4 times 5 equals 20 and 20 times 3 equals 60. 3 x 4 equals 12 and 12 x 5 equals 60
Answer:
Her clay balls weight 0 pound because she doesn't have balls
Step-by-step explanation:
steps are in picture above.
<u>N</u><u>o</u><u>t</u><u>e</u><u> </u><u>:</u><u> </u><u>i</u><u>f</u><u> </u><u>y</u><u>o</u><u>u</u><u> </u><u>h</u><u>a</u><u>v</u><u>e</u><u> </u><u>a</u><u>n</u><u>y</u><u> </u><u>c</u><u>o</u><u>n</u><u>f</u><u>u</u><u>s</u><u>i</u><u>o</u><u>n</u><u> </u><u>l</u><u>e</u><u>t</u><u> </u><u>m</u><u>e</u><u> </u><u>know</u><u>.</u>