1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Angelina_Jolie [31]
4 years ago
13

Any time Speedy the Sloth is not sleeping, she drinks chamomile tea at a steady rate of 2/7 of a cup per hour. Yesterday, she dr

ank 1 cup. If today she drank 17/42 of a cup more than yesterday, how long (in minutes) did she stay awake today?
Mathematics
2 answers:
Nitella [24]4 years ago
8 0

<u><em>Answer:</em></u>

She stayed awake for 295 minutes today

<u><em>Explanation:</em></u>

<u>We are given that:</u>

Yesterday, she drank one cup

Today, she drank \frac{17}{42} of a cup more than yesterday

<u>This means that:</u>

Number of cups she drank today = 1+\frac{17}{42}=1\frac{17}{42}cups

Now, we know that she drinks \frac{2}{7} of a cup per hour any time she is not sleeping

We use cross multiplication to get the time she took to drink 1\frac{17}{42} cups

1 hour ...........................> \frac{2}{7} of a cup

?? hours ......................> 1\frac{17}{42} cups

Time taken = \frac{1\frac{17}{42}*1 }{\frac{2}{7} } = \frac{59}{12} = 4\frac{11}{12} hours

This means that she was awake for 4\frac{11}{12} hours

<u>Finally, we convert this to minutes:</u>

Knowing that 1 hour has 60 minutes, therefore:

She stayed awake for 4\frac{11}{12} * 60 = 295 minutes

Hope this helps :)

Sedaia [141]4 years ago
7 0
<h2>Answer:</h2>

<u>She stay awake for </u><u>295 minutes</u>

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

According to the situation

Time taken to drink 2/7 of a cup = 1 hour = 60 minutes

Time taken to drink 1 cup = (60) / (2/7) =210 minutes

Time taken to drink 1+17/42 cups = 210 * 1 17/42=295 minutes (since today she drank 17/42 of a cup more than yesterday.)

So the time is 295 minutes

You might be interested in
Factor 2k^2 - k - 3<br> A: (2k-3)(k+1)<br> B: (k-1)(2k+3)<br> C: (2k-1)(k+3)<br> D: (k-3)(2k+1)
Art [367]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Given

2k² - k - 3

Consider the factors of the product of the k² term and the constant term which sum to give the coefficient of the k- term.

product = 2 × - 3 = - 6 and sum = - 1

The factors are + 2 and - 3

Use these factors to split the k- term

2k² + 2k - 3k - 3 ( factor the first/second and third/fourth terms )

= 2k(k + 1) - 3(k + 1) ← factor out (k + 1) from each term

= (2k - 3)(k + 1) → A

4 0
3 years ago
PLEASE HELP!! (Sorry picture isn't that great)
andreev551 [17]

I am almost positive that the answer is the first one.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
The figure shows rhombus ABCD. Which of the following conditions satisfies the criteria for rhombi?
Vitek1552 [10]

Answer:

BEC is 90 degrees

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone help please
Ymorist [56]

Answer:it is 7 and 6 that is your answer if that does not work it is 12 and 13 ok.

8 0
3 years ago
Paul and Quinn share some money in a ratio 3:2, Paul gets 60 more than Quinn, how much does Quinn get
wlad13 [49]

Answer: 120

Step-by-step explanation:

3+2=5

Let x be the amount of money to be shared

Paul’s share which is (3/5)x is 60+ Quinn’s share which is (2/5)x

Therefore

(3/5)x= (2/5)x + 60

(3/5)x - (2/5)x= 60

(x/5)=60

Cross multiply

x= 60*5=300

It means that Quinn’s share is (2/5)(300)= 120

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Will mark BRAINLIEST and give 5 stars
    7·1 answer
  • An airplane is at 32,000 feet above sea level
    14·2 answers
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • On a certain island, each inhabitant is either a truth-teller or a liar (and not both, of course). A truth-teller always tells t
    9·1 answer
  • Find the distance between (-4,-92) and (6,12).<br> a. 23<br> c. 26<br> b. 16<br> d. 24
    9·2 answers
  • Rewrite each equation in standard form<br> Y=6x-4
    9·1 answer
  • Jesse makes $35 each day working at Pizza Tent plus an additional $3 per pizza that he delivers. If his paycheck for yesterday w
    10·1 answer
  • What is the value of x? NO LINKS IF YOU DO I AM REPORTING
    8·1 answer
  • Fast I need thsi for a test I trust you guys pleased
    14·1 answer
  • There are 600 students in Celine's high school. 450 of the students are taking Spanish. What percentage of the students in the s
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!