1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
3 years ago
5

En un pastel que se quiere repartir a 5 personas, se logran generar 8 piezas al cortarlo, cual de las siguientes expresiones ref

leja esta acción: ⅕ ⅝ ¾
Mathematics
1 answer:
Anon25 [30]3 years ago
8 0

Answer:

La respuesta es 1/5.

Step-by-step explanation:

porque el 1 pastel se divide en 5 personas.

Espero que esto ayude.

You might be interested in
4a^2-8a=0solve by competing square​
zalisa [80]

Answer:

a=0 or a=2

Hope it helped!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
15 point help asap marking brainlest!!!!!!!!!!!!!!
ziro4ka [17]

slope =(y2-y1)/(x2-x1)

m=(-1-5)/(1--1)

m=-6/2

m=-3

y-y1=m(x-x1)  point slope form

y-5 = -3 (x--1)

y-5 = -3 (x+1)

distribute

y-5 = -3x -3

add 5 to each side

y = -3x+2

Choice D


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME PLEASE
Ray Of Light [21]

Answer:

The computer loses 50%, percent of its value each year.

Step-by-step explanation:

See the graph attached.

A computer is sold for a certain price and then its value changes exponentially over time.

It is clear from the graph that at t = 0, the price was $500, then at t = 1 year, the price was $250 and at t = 2 years, the price was $125 and at t= 3 years, the price was $62.5 and so on.

Therefore, the computer loses 50%, percent of its value each year. (Answer)

5 0
3 years ago
A box dozen fruit tarts cost $15 what is the cost of one fruit tart
Anna007 [38]
One dozen = 12

15/12 = 1.25

The cost of one fruit tart is $1.25
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 20 slips of paper Individually numbered. If a slip of paper and a letter in the word PENNSYLVANIA is chosen at ra
Soloha48 [4]

Answer:

P(M4\ n\ V) = 2.083\%

Step-by-step explanation:

Given

Paper = 20 slips

Word: PENNSYLVANIA

Required

Determine P(Multiple of 4 and V)

The sample size of the 20 slips is:

n(S) = 20

The outcomes of multiples of 4 is:

M4= \{4,8,12,16,20\}

n(M4) = 5

So, the probability of multiples of 4 is:

Pr(M4) = \frac{5}{20}

Pr(M4) = \frac{1}{4}

The sample size of PENNSYLVANIA is:

n(S) = 12

The outcome of V is:

n(V) = 1

So, the probability of V is:

P(V) = \frac{1}{12}

So, the required probability is: P(Multiple of 4 and V)

P(M4\ n\ V) = P(M4) * P(V)

P(M4\ n\ V) = \frac{1}{4} * \frac{1}{12}

P(M4\ n\ V) = \frac{1}{48}

P(M4\ n\ V) = 0.02083

Express as percentage

P(M4\ n\ V) = 0.02083 * 100\%

P(M4\ n\ V) = 2.083\%

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PQR are points on a circle a tangent to the circle RT is also shown. what size is angle x give a reason for your answer
    13·1 answer
  • Simplify the expression. −(−5 + 4m)
    9·1 answer
  • What fraction would represent the number 3.45
    15·1 answer
  • Presley bought 1 1/2 yards of fabric for $12.23. How much did Presley pay per foot of fabric?
    9·2 answers
  • How much TV do college students watch? A survey of 361 students recorded the number of hours of television they watched per week
    9·1 answer
  • Which equation can be used to find 40 percent of 25? StartFraction 25 divided by 1 Over 40 divided by 1 EndFraction = StartFract
    8·2 answers
  • Find the area of the structure.
    11·1 answer
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • Which of the expressions below are equivalent to -5x - 2?
    13·1 answer
  • Find polar coordinates of the point whose cartesian coordinates are given. (-2√3 , 2)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!