1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
3 years ago
5

People pay to visit a state home: Age 16+: £18.60 Under 16: £12.80 155 people pay and 49 of these people are under 16. How much

money is collected?
Mathematics
1 answer:
Nesterboy [21]3 years ago
6 0

Answer:

£2598.80

Step-by-step explanation:

155 people pay

49 are under 16

The number of 16+ people is: 155 - 49 = 106

Total money collected:

106 * £18.60 + 49 * £12.80 = £1971.60 + £627.20 = £2598.80

You might be interested in
ANSWER NEEDED QUICKLY, RIGHT ANSWER WILL RECEIVE BRAINLIEST ♦️
Oksi-84 [34.3K]

111km

the ratio is 1:15 so you do 7.4×15

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Product of prime numbers in exponential form
love history [14]
A numeric form using exponents.

3 0
3 years ago
S 8. a ES a) There are 40 students in a class and 16 of them are girls. (i) Find the ratio of the girls and the total number of
umka21 [38]

Answer:

The ratio for the boys is 24:40 and the girls is 16:40 so the girls and boys is 16:24

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Can somebody please help me out with this ??
Keith_Richards [23]

Answer:

Y=109 X=31

Step-by-step explanation:

Alright, so the angles that you have to find the values for make up 180 degrees. Since you have 71 degrees on the bottom, and according to a certain theorem I forgot about, that means that the angles you're solving for equal 109 degrees.

X= 31 because 4 x 31 = 124 and then 124 - 15 equals 109

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Debbie and Dave share 75 smarties in the ratio 8 : 7 . How many smarties do they each get?
Fudgin [204]
8+7=15
75 divided by 15 = 5
Each unit =5
8 x 5 = 40, so Debbie gets 40 smarties
7 x 5 = 35, so Dave gets 35 smarties.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the value of 8x135
    11·2 answers
  • Henry bought pound of roasted almonds for $5. He wants to know the price per pound. What is the price per pound?
    9·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through (-5, 7) and is parallel to the line y = 4x + 5?
    7·1 answer
  • One card is drawn from a well shuffled deck of 52 cards find the probability of getting a red 10
    5·1 answer
  • (fog)(x) and (gof)(x)<br> f(x)= 8/1-5x<br> g(x)= 1/x<br><br> Then find the domain for each
    7·1 answer
  • WILL SOMEONE PLEASE HELP ME FOR ONCE!?!?!?!?!?!?
    14·2 answers
  • The statue of Liberty stands on a 150 ft. pedestal. From a point 250 ft. from the base of the
    15·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE &amp; SHOW UR WORK!! THANK YOU &lt;333
    15·1 answer
  • The sum of the measures of angle M and angle R is 90°.
    11·1 answer
  • Can someone help me with this? thanks
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!