1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
3 years ago
7

Factor the trinomial: 5x^2-2x-7

Mathematics
1 answer:
Andrew [12]3 years ago
4 0
5x^2-2x-7=5x^2+5x-7x-7=5x(x+1)-7(x+1)\\\\=\boxed{(x+1)(5x-7)}
You might be interested in
The measure of an angle is 39°. What is the measure of its complementary angle?
Novosadov [1.4K]

Answer:

51 degrees

Step-by-step explanation:

Complementary angles are two angles whose sum is (90degrees). If one is given an angle measure and needs to find its complementary angle, then all one has to do is subtract the given angle measure from (90degrees).

90 - 39 = 51

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Allowing 3 feet for the door ,how much baseboard wen john need to enclose a square room where each wall measures feet ?
Dimas [21]
11x11=121

You have to minus the 3 feet of the door = 118

Hope this helps.


3 0
3 years ago
A landscape business charges $50 to deliver rocks. The cost of the rocks are $27 per cubic yard. write and solve a linear equati
Nuetrik [128]
<h2>Answer: 27x + 50 = y, $266</h2>

Step-by-step explanation:

First, let's form a linear equation that will help us find out how much that will cost.

Let's set x = the cubic yards of rocks delivered and y = total cost.

First, we know that the business charges 27 dollars for every x that you buy. That can be shown with a multiplication expression:

27x

Next, we know that the business charges a fixed fee of $50 for their services. This fee would be <em>added on</em> to the amount that they charge for the rocks that you buy.

<h2>27x + 50 = y</h2>

That's our linear expression! Next, we need to find out the <em>total cost</em>, y, when you need 8 cubic yards of rocks delivered, x.

To solve this, we need to substitute values for at least one of our variables.

Since 8 describes the cubic yards of rocks delivered, we can substitute 8 for x.

But we don't know y, the total cost- that's what we're solving for! In other words, we're solving for y.

Let's just substitute in what we know:

27(8) + 50 = y.

216 + 50 = y

<h2>y = 266</h2>

So, we know that it would cost $266 dollars to have 8 cubic yards of rocks delivered to a site.

By the way, you can also graph your linear equation to find the corresponding y-value to 8 as another way to solve your problem.

7 0
3 years ago
Point C. is the mid Point of
aivan3 [116]

SOLUTION

Given B is the midpoint of AC ABBC 1 and C is the midpoint of BD BCCD2 ie on adding 1 and 2 ART We get ABBCBCCD hence ABCD hence proved

7 0
1 year ago
Please need help on this one
tekilochka [14]
On which one do you need help with?
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If 15 books cost $90, what is the unit price?
    9·2 answers
  • Express 0.52 as a fraction
    8·2 answers
  • Factor the expression 6x^2-5x. <br><br> Plzzzz helppppp!!
    15·1 answer
  • What type of property is 7+b=b+7
    14·1 answer
  • Write an example of an algebraic expression that has a nonnegative value regardless of the variable
    8·2 answers
  • Which of the following correlation values represents a perfect linear relationship between two quantitative
    8·1 answer
  • ...................................................................
    15·1 answer
  • UESTION 2 120 MARKS Underground cable breakdown often occur due to the unpredictable deterioration rate of the cable insulation.
    6·1 answer
  • What 23.5 x 10 to the power of two in scientific notation explain please
    12·1 answer
  • Help me this is due tomorrow
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!