14=2x +6
14-6=2x+<u>6-6</u>
8=2x
x=<u>2</u>
<u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>8
x=4
Answer:
There are are 30 possible ways for the 6 students to be ranked 1st and 2nd
Step-by-step explanation:
There are 6 students, and any of them could receive first place. Therefore, there are 6 possibilities for first place.
A student cannot receive first and second place, so the student who won first place cannot also win second place. Therefore, there are only 5 students who could win second place.
We can multiply these two possibilities to find the number of possible rankings of 1st and 2nd
6*5=30
There are are 30 possible ways for the 6 students to be ranked 1st and 2nd....
Answer:
28/32 and 26/32
Step-by-step explanation:
A common denominator of 8 and 16 is 32.
7/8 = (7 * 4)/(8 * 4) = 28/32
13/16 = (13 * 2)/(16 * 2) = 26/32
Two equivalent fractions with a common denominator are 28/32 and 26/32.
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!