1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
14

Solve y = x + 6 for x.

Mathematics
1 answer:
Anni [7]3 years ago
6 0

Y = x + 6

Subtract 6 from each side:

Y - 6 = X

You might be interested in
Can anyone help with this?
Len [333]

Answer:

226.2‬

Step-by-step explanation:

32.5+42.9=75.4

75.4*3=226.2‬

226.2 is the answer.

5 0
4 years ago
60 eggs is $3.88 what is cost per ounce/individual item
Lena [83]

Answer: 6 cents

Step-by-step explanation:

Divide total price by number of units

3.88 divided by 60 is .064 which rounds to .06 or 6 cents

4 0
3 years ago
Write 125 as a product of its prime factors.​
Rom4ik [11]

Answer:

125 = 5 x 5 x 5 or 125 =  5³

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Evaluate 4/x for x = -2/3
KonstantinChe [14]

4/x where x= -2/3

4/(-2/3)

(4/1) / (-2/3)

(4/1) * (3/-2)

12/-2

-6

Hope this helps! :)

4 0
3 years ago
Please help I don’t understand! #10
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

This answer on 10 looks too be 75 inches

Step-by-step explanation:

Mark me brainliest : ) do good

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Right the slope intercept form of the equation of of each line
    12·1 answer
  • Solve the quadratic equation by completing the square. −2x2 + 2x + 5 = 0
    6·1 answer
  • (50 Points)
    11·2 answers
  • the lucases made 14 1/2 pints of jam.theyhve empty 1/4-pint jars to pour the jam into. how many jars will they need?
    15·1 answer
  • Storage rack hold 22 DVDs for 21$ how much would it cost to hold 127
    15·2 answers
  • Please can you help me with questions 1-6
    11·2 answers
  • On, average the front door of a home is opened 28 times each day.The williams family opened the front door 17 times more than th
    6·1 answer
  • Which is the correct comparison?
    14·2 answers
  • What is not a multiple of 7
    10·1 answer
  • Ill mark as brainlest plz help me
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!