1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
choli [55]
3 years ago
11

T-comm makes a variety of products. it is organized in two divisions, north and south. the managers for each division are paid,

in part, based on the financial performance of their divisions. the south division normally sells to outside customers but, on occasion, also sells to the north division. when it does, corporate policy states that the price must be cost plus 20 percent to ensure a "fair" return to the selling division. south received an order from north for 300 units. south's planned output for the year had been 1,200 units before north's order. south's capacity is 1,500 units per year. the costs for producing those 1,200 units follow
Business
1 answer:
Crazy boy [7]3 years ago
4 0

Answer:

                                                Total           Per Unit

Materials                                        $155,200            $96

Direct labor                                 $57,600            $48

Other costs varying with output $34,800            $29

<u>Fixed costs                               $540,000          $450   </u>

Total costs                                $747,600          $623

Since South is going to increase its production by 300 more units to be able to sell them to North, that would change the average fixed cost per unit = $540,000 / 1,500 units = $360 per unit.

Therefore the total cost per unit = $96 + $48 + $29 + $360 = $533 (instead of $623).

Since South charges its sales to North a 20% margin, the selling price per unit should = $533 x 120% = $639.60 and the total invoice for the 300 units = $639.60 per unit x 300 units = $191,880

You might be interested in
Is the seller always responsible for shipping goods to the buyer?
Shtirlitz [24]
No, it depends on the company.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
which strategy specifies the firm's overall direction in terms of its general orientaion toward growth, the industries or market
Viefleur [7K]

Answer: Corporate strategy

Explanation:

Here is the complete question:

Which strategy specifies the firm's overall direction in terms of its general orientation toward growth, the industries or markets in which it competes, and the manner in which it coordinates activities and transfers resources among business units?

A) corporate

B) functional

C) divisional

D) organizational

E) business

Corporate strategy is the strategy that is used to show the overall direction of a company or organization in terms of its general orientaion toward the growth, the industries or markets where it competes.

3 0
3 years ago
NorthWest Corp. obtained the following information from its accounting records: Sales $70,000 Beginning Finished Goods Inventory
GrogVix [38]

Answer:

Cost of goods manufactured = Cost of goods sold + Ending finished goods inventory - Beginning finished goods inventory

Cost of goods manufactured = $22,000 + $46,000 - $10,000

Cost of goods manufactured = $58,000

Explanation: In order to obtain cost of goods manufactured, we need to add cost of goods sold to ending finished goods inventory and deduct beginning finished goods inventory. Ending work-in-process inventory should be ignored because it has been considered before arriving at cost of goods manufactured.

6 0
3 years ago
Which of the following is mostly associated with the federal reserves role as the governments bank
Alecsey [184]
Indian currency value . and law and order RBI role
3 0
3 years ago
What information in a drawings title block identifies the project?
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

/hhvkkkkkkkkkkkkkkkk

Explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Meadows Manufacturing follows the accrual system. An accrual results when ____________ and a deferral results when __________.
    11·1 answer
  • You do not want to store your data locally on your hard disk. you would rather store it using an internet service. what is this
    13·1 answer
  • Alfred Zeien, former chairman of Gillette, once noted that his company's Parker Pen unit does not have to develop a special mode
    11·1 answer
  • _____ managers assume that employees dislike work, that motivation is best accomplished by threats and coercion, and that people
    12·1 answer
  • Helena is looking for an advisor who can help guide her as she invests. She also wants to reduce transaction and trading costs.
    11·1 answer
  • roarie brothers farm a seed company specializing in seed corn. at their weekly meeting they tried to calculate the portion of th
    5·2 answers
  • purchased decorating machine for $430,000 on January 1, 2020. depreciates machines of this type by the straight-line method over
    12·1 answer
  • Is a collection of attitudes, values, and behaviors shared by a group of people
    7·1 answer
  • As a consumer, why is it good for us when a store has a surplus of an item we want?
    10·2 answers
  • PLS HELP ME <br><br> the subject is economics
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!