1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
3 years ago
6

Plz help me I don’t know how to do Number 1 and 2

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
6 0
1. This shape is called a parallelogram and it’s area formula is A=W*H, so you would plug in 12 1/3 for H and 17 1/5 for W. The answer would be 215yd.

2. This is a triangle and it’s area formula is A=1/2bh. Plug in 14 as H and 17 for b. The answer would be 119ft.
You might be interested in
What is the answer too 11 - 18s = - 15?
Arlecino [84]

Answer: s = 1.44

Step-by-step explanation:

11 - 18*s = -15

-18*s = -15 - 11

-18*s = -26

18*s = 26

s = 26/18

s = 13/9

s = 1.44

4 0
3 years ago
The sun of three conservative integers is -204. what is the largest integer?
Digiron [165]

let us take the smallest integer as x

the second smallest as x+1

and the largest as x+2

since the sum is -204 we should add all of it to get the answer

therefore x+x+1+x+2=-204

3x+3=-204

3x=-204-3

3x=-207

x=-207/3

x=-69

the largest number is x+2

therefore the largest number is -67

to check whether it is right just add them and check whether we get - 204

therefore -69+-68+-67=

-204

therefore the answer is -67

7 0
3 years ago
3 lbs for $21 at that rate how would 9 lbs cost
FrozenT [24]
The cost for 9 lbs would be 63 dollars
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A telemarketer earns $150 each week plus $2 for each call that results in a sale.
zepelin [54]

Answer:

P = 2x + 150

Step-by-step explanation:

P = 2x + 150

8 0
2 years ago
what multiplication expression can be broken apart into (3×4) + (3×4) using the distributive property? (1-4)
jok3333 [9.3K]
3 x(4+4)= (3x4)+(3x4)
I am not completely sure, but I hope I helped!! (:
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Adam can earn money recycling aluminium cans.
    9·2 answers
  • Question 10 (1 point)
    15·1 answer
  • How do I graph -2y+x=2y-8
    6·1 answer
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • 726 x 5 estimate then find the product
    15·2 answers
  • Help Please I need help​
    6·1 answer
  • Order the following numbers from least to greatest.
    6·1 answer
  • Find the general solution and find the specific solutions over the interval [0,4pi]
    11·1 answer
  • The diagram shows a triangle.<br> 84<br> 20u<br> 36<br> What is the value of u?
    12·1 answer
  • Juan is a teacher and takes home 618 papers to grade over the weekend. He can grade
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!