1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
3 years ago
14

Katie went shopping with her friends Erin. Katie bought 3 shirts and 2 pairs of pants for $80. Erin bought 3 shirts and 4 pairs

of pants for $116. How much did one shirt cost? How much did one pair of pants cost?
Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

shirt = x, pants: y

Katie equation: 3x + 2y = 80, Erin equation: 3x + 4y = 116  

3x + 2y = 80

3x = 80 - 2y

x = 80/3 - 2y/3

3(80/3 - 2y/3) + 4y = 116

80 - 2y + 4y = 116

80 + 2y + 116

2y = 36

y = 18, pants cost $18

3x + 4(18) = 116

3x + 72 = 116

3x = 44

x = 14.66... (66 is repeating), shirts cost $14.66

check work:

Katie: 3(14.66) + 2(18) = 79.98 which is roughly 80.

You might be interested in
Terrence solves the problem and finds 53.04 x 4.6 = 2,439.84. Tara says that his product is incorrect. Fill in the blanks to hel
Sati [7]

Answer:tara was right terrence was close but he put the(.) in the wrong spot the correct answer is 243.984 but terrence put 2439.84

                        ^                                             ^

                         l                                              l

                         l                                              l

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/6907475#readmore

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of this expression? 7d squared+10 d=3
elixir [45]
The answer is 451
- hope this helped-
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chose the equivelent expression for the scenario. phillip mows lawns fro $15 each. if he moves 6 lawn every week for 8 weeks. ho
Ipatiy [6.2K]

Answer:

15 x 6 x 8

Step-by-step explanation:

total money is cost per lawn times number of lawns per week times number of weeks

cost per lawn is $15

number of lawns per week is 6

number of weeks is 8

so cost total money is 15 x 6 x 8 which is none of them

where did the 20 and 11 come from?

3 0
3 years ago
in an election for sheriff 210 people voted if there where 1260 possible voters write a ratio to compare the number of people wh
ale4655 [162]
210:1260

If simplified it is

1:6

If Hope this helped if any question feel free to ask!! :D

6 0
3 years ago
For every how many degrees will a pentagon have rotational symmetry?
igor_vitrenko [27]
A. 72 degrees (i hope this helped)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the quotient of the polynomials shown below?
    6·1 answer
  • Luke’s luck changed, and he was able to enroll full-time again. He has become employed full-time and earns $40 per hour. Becomin
    7·2 answers
  • Can someone please Find the Y, the equation to find it is in the top middle. I need the Y found for all 5 X points
    10·1 answer
  • Event A occurs with probability 0.2. Event B occurs with probability 0.8. If A and B are disjoint (mutually exclusive), then
    12·2 answers
  • Please help!
    11·1 answer
  • How to Solve with all the steps (5×2)÷70-8
    13·2 answers
  • A tree has circumference of 98 inches. Find the area of a circle with that circumference.
    9·1 answer
  • Before a renovation a movie theater had 117 seats after the renovation theater had 173 what is the approximate percentage increa
    13·1 answer
  • Brianna started watching a movie at 2:45 p.m. If the movie is 2 hours and 32 minutes long, when will it be over?
    11·2 answers
  • QUICK PLEASE. Calculate the final amount if $10 000 invested for 6 years at 4% compounded quarterly.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!